Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Neuvokaa miten tehdään oikein maukas kunnon lihakeitto! Kiitos :o)

Vierailija
30.10.2008 |

Mie kun en osaa tehdä lihakeittoa kuin jauhelihasta, nyt haluaisin oppia tekemään kunnollisen lihakeiton! Mitä mausteita ym, kauanko lihaa keitetään ja mitä lihaa käytetään jne.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
30.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

osta keittolihaa jossa ydinluu. Keittele sitä 2-3h, sekaan kokonaisia maustepippureja. Kun liha irtoaa luusta, on se kypsää ja sen voi poistaa liemestä. Mutta älä kaada sitä lihan lientä pois vaan kun juuri siihen aitoon lihaliemeen teet sen keiton, niin johan tulee hyvää. Pari lihaliemikuutiota, pakastevihanneksia, perunoita ja lihanpalat joukkoon, ai että on hyvää! Ja tosiaan seuraavana päivänä vielä parempaa! Nyt tuli nälkä.

Vierailija
2/6 |
30.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niitä pitää kans keittää pari kolme tuntia ja sitten kaapia lihat pois luiden ympäriltä. Vähän vaivalloisempaa kyllä, muttä tää on vaari-vainaan hyvä resepti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
30.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Keittolihaa kannattaa käyttää. Kannattaa hiljaisella lämmöllä keittää useampi tunti. Jotkut laittaa luitakin sinne sekaan kiehumaan. Selleristä tulee makua. Laakerinlehti ja kokonaiset piippurit mausteiksi.

Vierailija
4/6 |
30.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse laitan lihakeiton paahto- tai sisäpaistista, liha on silloin tosi mureaa, "kuin marmelaadia", on sanottu. Leikkaan lihat ihan pieniksi, silloin lastenkin on mukava syödä keittoa. Kattilaan mätän perunat ja keittojuurespussin sekä lihaliemikuution tai kaksi, riippuu keiton määrästä. Lihat ruskistan ja maustan pannulla mustapippurilla ja sipulilla. Sitten lisään ne kiehuvien vihannesten sekaan. Annan hautua ihan hiljaisella "tulella" kannen alla noin tunnin. Helppo ja nopea sekä maukas.

Vierailija
5/6 |
30.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lihat kattilaan kera lihaliemikuution ja pippureiden. Hiljasta porinaa 2-3h. Sekaan sipulia, perunaa, porkkanaa ja lanttua ja maun tarkistus. Lisää suolaa jos tarvii tai tarkasta maku viimestään ennen tarjoilua.



Uih ku alko suunnilleen kuola valumaan suu pielistä... ;)

Vierailija
6/6 |
30.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta lihakeitto on parhaimmillaan seuraavana päivänä, eli eilen keitettynä ja tänään lämmitettynä. Makua on tullut vielä puolet lisää. Mmmmmm!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi viisi kolme