Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kysymyksiä kliinisten ravintovalm. käyttäjille ja vähän muutakin

23.10.2007 |

Hei!



Elikkäs apteekin korvikkeita käyttävät, miten kauan olette pulloja keitelleet ja vettä johon maito tehdään? Ohjeessahan on että vettä ei tarvi enää keittää kun siirtyy lisäruokiin. Mutta jos lisäruokiin siirrytään vähän myöhemmin esim. puolivuotiaana, niin pitääkö vesi keittää siihen asti. Ei se kova homma ole, mutta pullojen keitto kyllästyttää jo todella. Meillä on nyt reilu 4kk poika ja neuvolan mielestä ei kiirettä kiinteisiin, kun kasvanut niin hyvin. Pullojen keitosta voisin jo todella luopua.



Niin ja sitten sitä muuta eli mitä kuuluu kesäkuisille???????



Meillä muuten kaikki ok, paitsi tuo maitoallergia. Päivisin on rauhallista, mutta yöt on aika hulabaloota. Tuttia vaatii poika usein.



Mama

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
23.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kokemuksia pulloista on kertynyt. Kuopus on myös meillä nelikuukautinen vauva. En ole keittänyt hänelle missään vaiheessa vettä tai pulloja. Tiedän kyllä, että sitä suositellaan, mutta en ymmärrä miksi. Vesijohtovesi on puhdasta eivätkä pestyt pullot ole varmastikaan likaisempia kuin tissi tai tutti, jota harva myöskään keittää päivittäin. Mutta tämä siis on vain minun tapani hoitaa asia.



Meilläkin äiti saa yöllä olla vieteriukko, joka pomppii jatkuvasti antamassa tuttia, rasittavaa. Päivät on helpompia, paitsi että typykkä nukkuu päiväunia korkeintaan tunnin pätkissä. Minäkään en ole aloittanut vielä kiinteitä, ei tunnu olevan tarvetta, apteekin korvikkeet pitää hyvin nälkää.



Jaksamisia!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla