Kuinka riskaabelia on syödä masennuslääkettä odotusaikana?
Ja jo ennen raskautta?
Mitä riskejä siihen liittyy?
Kommentit (12)
Ei mistään masennuslääkkeistä tiettävästi vaurioita tule lapselle.
kun tuli niin pahoja ahdistuskohtauksia. Ihan terve 4 v poika on nyt.
Vierailija:
kun tuli niin pahoja ahdistuskohtauksia. Ihan terve 4 v poika on nyt.
ap
aivan ihana nauttia raskaudesta täysin siemauksin :) -6
Yleensä ne lopetetaan kuitenkin viimeistään kuukautta ennen synnytystä (laskettua aikaa) ja pyritään minimiannoksella menemään. Kysy lääkäriltäsi.
Mitenkäs muuten on, lihottaako masennuslääkkeet? :o/
ap
Mutta olo huononee. On hyviäkin päiviä mutta näitä huonoja alkaa olla aina vain enemmän. Ei jaksaisi enää.. että jos joku lääke olisi sellainen mitä voi turvallisesti syödä odotusaikanakin niin.. ehkä voisin harkita. Vaikka aina olen ajatellut että seison vaikka päälläni sen raskaus- ja imetysajan että pärjään ilman lääkettä mutta kyllä tuntuu niin pitkältä ajalta nyt kun ajattelee eteenpäin, ellei nyt olo sitten helpotu. Tuskin, on niin paljon asioita jotka tähän vaikuttavat.
ap
mielialalääkkeiden aloitus pahensi sitä sen parin viikon ajaksi. Mutta sitten helpotti olo ja samoin pahoinvointikin. Muita haittavaikutuksia en huomannut. Ei minua ainakaan ole mielialalääkkeet lihottaneet - eiköhän se ole se mitä suuhusi pistät joka lihottaa :) -6
Lapsi on nyt tokaluokkalainen hiljainen, pelokas, arka tyttö joka pelkää koko ajan että jotain kamalaa tapahtuu, ajattelee kuolemaa jne.
Lapsi on nyt tokaluokkalainen hiljainen, pelokas, arka tyttö joka pelkää koko ajan että jotain kamalaa tapahtuu, ajattelee kuolemaa jne.
että kaverini söi suurilla annoksilla ja taisi vielä päälle syödä jotain rauhoittavaakin.
olen masentunut. Sitä on ollut hirveän vaikea itselleen myöntää mutta... näin kuitenkin on. :o´(
Mietin vaan että kannattaako aloittaa masennuslääkitystä..? Vaikuttaako se raskaaksi tuloon mitenkään, ts vaikeuttaako?
ap