Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miksi pyykkeihin tulee pesukoneessä öljyinen haju?

Vierailija
15.10.2007 |

haisee niinkuin joku moottoriöljy..



Tämä tulee vaan 40 asteessa, ei 60:ssa.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
15.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muut eivät haisseet. VAihdettiin kone, tosin muista syistä ja pesuainemerkkiä sata kertaa. Koneen vaihdonkin jälkeen haju tuli takaisin. Sitten aloin pesemään pienempiä koneellisia eli en tunkenut konetta niin täyteen. Heti, kun kone oli pessyt, nostin pyykit kuivumaan ja huolehdin, että kylppärin ovi on auki tai edes ikkuna on auki. Tämä auttoi. Haju on poissa. Tosin tummien pyykkien ei tarvi kauaa (pari tuntia) koneessa maata, niin jo alkaa haju tulla. Kannattaa pestä kone eka sitruunahapolla. Siellä voi olla jotain saostumaakin, joka aiheuttaa hajun. Tämähän pitäisi toistaa säännöllisesti.

Vierailija
2/3 |
15.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä pesukone haisi kuin joku suolampi, ostin apteekista sitruunahappoa ja putsasin koneen sillä.haju hävisi. en tiedä tepsiikö tuo öljyn hajuun.

ja haiseeko se öljy siellä koneessakin tyhjänä vai vaan pyykeissä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
15.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Epäilen, että se tulee jostain koneen sisuksista, tätä hajuhaittaa ei nimittäin ole ollut kovin kauaa. Vetääköhän kone viimeisiään..



Mutta jännä on kun sitä ei tule pestessä 60 asteessa.