Hitto! Näinköhän olen tulossa hulluksi?
Olen alkanut kuulla ääniä.
Olen ennenkin kuullut ääniä, esim. eräässä kummitustalossa olen kuullut iloisesti juttelevien ihmisten ääniä.
Nyt olen alkanut kuulla vähän samanlaisia ääniä täällä meillä kotona.
Kai minä olen jotenkin sairastunut mielellisesti. :(
Kommentit (8)
Tämä kummitustalon äänet olivat kuin jostain kivikaudelta. En ymmärtänyt ihmisten puhetta, se oli sellaista omituista molotusta.
Sille äänten kuulemiselle on joku diagnoosikin tautiluokituksessa muistaakseni, mutta sen kanssa pitää vaan oppia elämään.
3:
Kaikki äänien kuuleminen ei ole skitsofreniaa!
myös tinnituksesta. Käy ihmeessä lääkärissä.
Vierailija:
myös tinnituksesta. Käy ihmeessä lääkärissä.
että sinulla on esim. jotain häikkää aivoissa, kasvain, tukkeuma tms. joten käy lääkärissä! Toisaalta myös stressikin voi aiheuttaa tuollaista, eli kyse ei välttämättä ole mistään vakavasta.
ääniä ollessani masentunut. Ne siis olivat ihan oikeita ääniä, esim. jokin kolahdus, huminaa tai muuta, ei kuitenkaan ihmisten ääniä. Minulla vikana oli se, että kuuntelin niin ylitarkkaan oman kroppani tuntemuksia, että en usein erottanut kuuluvatko äänet minusta itsestäni vai ulkopuoleltani. Se oli pelottavaa. Kyllä tunsinkin itseni aivan hulluksi.
niin toden näköisesti olet! Hanki apua, ennen kuin ehtivät käskeä sinua tekemään jotain harkitsematonta! Skitsofrenia on vakava sairaus!