Kaksi sektiota takana, onko alatiesynnytys enää mahdollista?
Ensimmäinen synnytys päätyi kiireelliseen sektioon ja toinen oli pelkosektio. No nyt alkanut mietityttää josko meille tulisi joskus kolmas, niin onko sektio ainut vaihtoehto. Olen kuullut sellaisen " huhun" että kahden leikkauksen jälkeen ei alatiesynnys olisi enää mahdollista. Onko näin?
Kommentit (13)
Näin sanoi joku leikkaussalissa, 2 lääkäriä ja 2 kätilöä osastolla. Kohtu ei kestä 2 sektion jälkeen alatiesynnytystä. Kolmas sektio sovitaan kuulemma usein n. rv 39.
Arvet eivät kestä synntyssupistuksia enää ja kohtu voi revetä. Kolmonen on joku idiotti provoilija. Älkää kukaan uskoko.
Kyllä kahden sektion jälkeen voi vielä synnyttää normaalisti. Tietenkin siihen vaikuttavat monet tekijät, enemmän muut kuin se, että sinut on sektoitu ennenkin.
Edes käynnistys ei ole mahdoton ajatus kahden sektion jälkeen. Näin siis lääkäreiden mielestä minun kohdallani, itse olen kyllä vähän toista mieltä käynnistyksestä. Sehän on riski ilman sektiohistoriaakin.
Koittakaa jo uskoa, ettei sektioiden määrää ole kirjoitettu mihinkään lakiin. Kaikki on aina tapauskohtaista.
Tunnen naisen joka on saanut 5 lastaan sektiolla.
Seuraavan sektion yhteydessä lääkäri näkee onko kohtu " ohentunut" ja osaa sanoa voiko seuraavaa raskautta suositella. Eli täysin tapauskohtaista ja jokaisen sektion jälkeen vasta tietää voiko saada lisää lapsia.
Vierailija:
Arvet eivät kestä synntyssupistuksia enää ja kohtu voi revetä. Kolmonen on joku idiotti provoilija. Älkää kukaan uskoko.
Kohtu ja arvet voivat hyvinkin kestää supistukset ja venytykset. On niin paljon naisesta ja hänen kohdustaan kiinni, miten paljon se kestää. Jonkun kohtu ei kestä kuin yhden odotuksen ja normaalisynnytyksen, toinen kestää kymmenen sektiota. Ja tämä on totta! Kokemuksesta!
Se on jokatapauksessa niin suuri riski, ettei itseäni ainakaan kiinnostaisi lähteä hengellä leikkimään. Ei omalla eikä lapsenkaan. Itselläni tosin huono kohtu muutenkin, ohentunut jo kahdesta leikkauksesta.
Varsinkin, jos se tehdään ilman painavia perusteita. Minä en ymmärrä, miten joku pelkää niin paljon alatiesynnytystä, että haluaa vielä pelottavampaan ja riskialttiimpaan sektioon??
Menee minun tajunnan yli. Ei se ole hengellä leikkimistä, jos haluaa alatiesynnytyksen kahden sektion jälkeen, jos ei ole mitään muita painavia perusteita sektiolle kuin ne kaksi edellistä sektiota. Ohentunut kohtu tms. on painava peruste sektioon kolmannenkin raskauden kohdalla, tietenkin. Mutta ei ole sanottu, että kohtu menisi huonoksi jo kahden sektion jälkeen.
Edelleen tapauskohtaista.
Siksi minäkin olen vielä tätä kirjoittamassa.
Jos kyse on hengen pelastamisesta tai vammautumisen ehkäisemisestä, ei kukaan kyseenalaista motiiveja sektioon.
Noin muuten, sektio on erittäin suuri riski äidille.
Synnytyspelko on asia erikseen ja siitä jokainen saa tietysti olla mitä mieltä haluaa. Syy sektioon on yleisesti ottaen ahdas lantio tai virhetarjonta, joka tietysti voi myös lantiosta johtua. Kohtu ohenee kyllä jokaisesta ja jokaisesta normaalista raskaudesta lyhyellä aika välillä myös. Sektion riskit ovat kuitenkin pienemmät kuin alatiesynnytyksen kahden sektion jälkeen. Sektio sairaalaolosuhteissa ei ole hengellä leikkimistä terveellä ihmisellä osaavan henkilökunnan paikalla ollessa. Sektion riskit ovat samat kuin suurissa leikkauksissa yleensäkin eli veritulppa, jonka voi välttää pitämällä itsensä kunnossa ja voimistelemalla sekä lähtemällä aikaisin liikkeelle. Tietenkin perinnöllinen taipumus tähän on asia erikseen. Verenvuoto voi johtua myös leikkaustekniikasta tai sitten odottamattomasta tekijästä leikkauksen yhteydessä. Siinäpä suurimmat riskit. Aika pieniä verrattuna kohdun repeämään ja siihen, että vauva syntyy vatsaonteloon ja kuolee sinne. Aika harva tahtoo sektion ehdoin tahdoin.
Nimenomaan kolmas sektio olisi jo todella suuri riski! Suosittelen että juttelet asiasta lääkärisi kanssa - hän kyllä suosittelee sinulle parhaimmat ratkaisut vauvan ja itsesi kannalta. Alatiesynnytys on lähes aina riskittömämpi, vaikka mitä leikkausarpia vatsassa olisi - sen sijaan sektiohaava uudelleen ja uudelleen avaaminen vaikeuttaa haavan paranemista ja lopulta se ei koskaan täysin parannukaan. (Muistaakseni lääkäri sanoi, että 3-4 sektiota on ehdoton maksimimäärä, joillekin jo tämä on liikaa.
Toisen kohdalla halusin ehdottomasti heti sektion. No nyt kun aikaa on kulunut ja muistot sumentuneet, niin alkanut harmittamaan että lapsiluku jää maksimissaaan neljään jos alatiesynnytykset ei ole enää mahdollisia.=(
ap
ja kyllä inulle sanottiin että seuraavat, jos niitä joskus tulee, leikataan. arpi ei ole koskaan niin vahva ja voi revetä synnytyksessä supisteluissa.