Sinnikäs silmän alaluomen ihottuma/tulehdus
Lapsellamme on ollut jo kuukauden ajan silmän alaluomessa ihottumaa. Koko alaluomi on turvonnut, punainen ja siinä on näppyjä. Kaksi antibioottikuuria olemme jo käyttäneet ilman tuloksia. Toinen kuuri oli pelkkiä tabletteja ja toinen oli voidemaista. Onko kellään ollut vastaavaa? Oliskohan allergiaa tai bakteeritulehdusta?
Kiitos vastauksista!
Kommentit (3)
Kohtalotovereitakin näköjään löytyi. Kerrothan Lokaäiti-05, miten teillä silmä tervehtyy? Nyt kävimme taas lääkärissä saamassa uudet antibiootit. Tällä kertaa yksityisellä. Katotaan miten puree tähän vaivaan. Vaikeaa laittaa tippoja ja voiteita tuollaiselle vilkkaalle taaperolle (1 v 8 kk). Mut pakko mikä pakko. Toinen pitää päästä kiinni ja toinen vartalosta :-(
Näärännäpyt vaan lisääntyvät. Itsellenikin levisi samanlainen silmätulehdus, ikävä kun sumentaa ihan näköä.
Kuulemma voivat olla sitkeä vaiva, ja kestää kuukausia, antibiooteista huolimatta. Ja sitten ne yks kaks voi parantua selittämättömästi itsestään.
Toivottavasti ei ole allergioita tai muuta sellaista taustalla. Ei pitäisi olla eikä ole muita oireita.
Tupla-antibiootit ei auttaneet. Pitää hakea toiset lääkkeet varmaan.