Autoihmiset auttakaa / tai muutkin, kysykää miehiltänne
Mulla on hiljattain käytettynä hankittu auto. Mistä tiedän, onko siinä lohkolämmitin? Jos on, pitääkö siinä olla joku pistoke lämmityspiuhalle ulkopuolella (puskurin tienoilla tms) vai voiko se olla jossain konepellin alla piilossa? Kyseinen auto on uudehko (pari vuotta vanha).
T: avusta kiitollinen blondiautoilija ;)
Kommentit (4)
Kyseessä ei ole tuontiauto, mutta edellisessä kodissaan kadunvarressa pysäköity tapaus, eli ed. omistajilla ei lohkikselle ole ainakaan ollut käyttöä. En sit tiedä, asennetaanko ne yleensä kaikkiin Suomi-autoihin vakiona. Mutta tosiaan, ei muuta kun tutkailemaan auton etuosastoa lähempää... ;)
Ap
Ja jos sitä lohkista ei autosta löydy niin sellainen maksaa asennettuna noin 350,- ja siihen sisältyy moottorilämmittimen lisäksi myös sisähaaroitus. Eli joudut vielä hankkimaan sellaisen lämppärin pelkääjän puolelle.
puskurissa pitäs olla pieni musta läppä jonka alla se pistoke on. Ja ootko varma ettei siinä ole webasto.
Olet aivan oikeilla jäljillä! Piuhalle pitäisi löytyä töpseli juu...
Se on joko puskurissa kiinni, kenties siinä " eturitilässä" , tai sit konepellin alla. Kun autosi on noin uusi (olen hiukan kateellinen) veikkaisin että löytyy jommasta kummasta kahdesta ensimmäisestä. Jos auto on ns. tuontiauto (tuotu suomeen suomen rajojen ulkopuolelta) ei siinä välttämättä ole lämmitintä, vaan se pitää (kannattaa) siihen jälkiasentaa.
Onnea uudelle autolle!
Kysy lisää jos ei auttanut ollenkaan... ;)