Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

4-vuotiaan astma

Vierailija
29.09.2007 |

n. 1-vuotiaana alkoi sairaalareissut obstruktioiden vuoksi. Pääsivät aina niin pahaksi, että monta päivää annettiin spiralla avaavaa. Kolmannella sairaalareissulla taidettiin saada astmadiagnoosi. Saatiin normaali infektioastma-lääkitys. Lääkitys vain flunssan yhteydessä. Oireita tuli myös flunssien välillä ja flunssa merkitsi sairaalareissua. Avaavaa oli pakko antaa kotona n. 2 h välein. Saatiin Seretide säännöllisesti ympäri vuoden. Ja selvittiin pitkästä aikaa jopa flunssien läpi ilman sairaalareissuja. Mutta nyt kun lapsi täytti neljä, lääkäri määräsi Seretiden annettavaksi vain flunssan yhteydessä. Oltiin pari viikkoa ilman lääkitystä, kunnes alkoi pikku nuha ja aloitettiin lääkitys. Nyt parin nuhapäivän jälkeen poika on nuutunut, valittaa kipua rintakehässä ja hengitys on vaikeaa. Käytiin terkkarissa, jossa lääkäri kuuli keuhkoissa vinkunaa ja määräsi avaavaa. Ei kitenkaan muuttanut astmalääkärin ohjetta antaa Seretideä muulloin kuin flunssan yhteydessä. Tällä menolla ollaan taas pian sairaalassa.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
29.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä 1v8kk joutui eka kerran sairaalaan hengenahtauden vuoksi, sai spiraa ja päästiin kotiin parin vrk jälkeen, epäilivät kurkunpääntulehdusta. Sama toistui vielä kerran ja hälle määrättiin infektioastmaan säännöllinen lääkitys flixotidea+ tarvittaessa avaavaa ventolinea. Suosittelen käymään yksityisellä ja pyytämään kunnon lääkkeet jos nuo olette saaneet tk:sta tms?

Vierailija
2/3 |
29.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

astmaseuranta lastenpolilla 1-2krt/v.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
29.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

On meilläkin koetettu lopettaa Singulairia, mutta sitten on menty taas siihen, että on öisinkin annettava kohtauslääkettä. Soitto omalle hoitavalle lääkärille on riittänyt ja lääke palautettu.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän seitsemän kahdeksan