Miksi auton jarrut vinkuu jarruttaessa??
Auttakaas nyt tässä asiassa fiksummat autoilijat. Onko autostani menossa jarrupalat, vai mistä johtuu, kun auto jarruttaessa vinkuu. Auto ei ole vielä edes kovin vanha (-05).
Terveisin akka ratissa
Kommentit (15)
Tosin meillä kirsku jarrut kerran ihan vain siksi että levyjen ja rummun väliin oli mennyt hiekkaa.
Ja tuota, älä vie kalliiseen liikkeeseen ennen kuin olet kysellyt josko joku ystävistäsi osaisi ne palat vaihtaa ;) Ei ole nimittäin kummoinen homma.
Meillä myös vinkuneet ihan uudesta alkaen (auto nyt 2 v. vanha), kuulemma aika yleistä ko. automallissa. Tarkistuta seuraavassa huollossa
näin lasittuneisuus palaa pois jarruista ja vinkuminen loppuu
Vierailija:
näin lasittuneisuus palaa pois jarruista ja vinkuminen loppuu
Vai haluatko saada mustelmaisen rintakehän ja retkahtaneen niskan siitä hyvästä? Siinä vauhdissa ei turvavyötkään estä ko. vammoja!
jos nyt annat jonkun ei-valtuutetun vaihtaa yhtään mitään siitä autosta.
Jopa alle 20-vuotias naisihminen. Ottaa vanhat pois ja laittaa uudet samalla tavalla takaisin. EIKÄ VAIKUTA TAKUISIIN koska ovat kuluvia osia.
Kokeiles reilua jarrutusta, jos siellä on hiekkaa välissä tai lasittunut jarrupalan pinta.
Sellaista ei ole olemassakaan kun lasittuneet jarrupalat (täyttä legendaa).
Yleisin syy on, että jarrupalat ovat lopussa. Voi helposti kulua 1-2 vuodessa. Toki voi kivikin olla, mutta silloin se kuuluu jatkuvasti ilman jarruttamistakin.
Ei vakavaa. Voimakas jarruttelu eteen ja taakse saattaa auttaa ääneen. Voi hävitä huollossa kun palat tai kengät vaihdetaan. Vinkuna ei ole vika. Joissakin merkeissä voidaan käyttää kitinänvaimennuslevyjä.
Palojen vaihto on teoriassa helppo, mutta osat ovat usein niin jumissa että irrottelu vaatii voimaa, liotusta ja ärräpäitä, ei ole amatöörin hommaa.
Kymmenien jarruremonttien kokemuksella puhuu setä;-)
Osassa autoja on jarrupaloissa kuluneisuuden ilmaisin, eli kun ovat liikaa kuluneet alkavat pitää ääntä. Jos autolla on ajettu vain vähän voivat palat kulua sen takia, että jarrusatulat ovat vähän jumissa. Anna jonkun tarkistaa ne palat.
5:selle: osin meillä kirsku jarrut kerran ihan vain siksi että levyjen ja rummun väliin oli mennyt hiekkaa
Nissähän kaarass mahtaa olla SEKÄ jarrulevyt että rummut? Ja varsinkin niin että ovat yhteydessä toisiinsa noin?????
Jos on rummut ja levyt niin ei ne ole kosketuksissa toisiinsa, niissä rummuissa on käsijarru.....
Mutta kivi jarruPALOJEN ja jarruLEVYN välissä saattaa aiheuttaa mekkalaa. Suurin ongelma tuossa on se että se kivi voi vioittaa sen levyn pinnan...
Ja kovin montaa kaaraa ei ole tullut vastaan missä PALAT olis jumittunut kiinni, on ollut autoja -50 luvun loppuolelta ihan uusiin (osa jopa seissyt monta vuotta) ja vissiin kerran olen joutunut käyttämään kättä pidempää palojen irroittelussa :O
Jarrupalat olis syytä vaihtaa. Vinkuu jonkin aikaa ja sitten kun ovat täysin loppu niin alkaa julmetunmoinen rahina kuulua aina jarruttaessa. Jarrupalojen vaihto on ihan pieni juttu, mutta jos sitä ei tee niin siitä seuraa suurempia ongelmia.
Minulla peräpäästä kuuluu pörähdyksiä, hajuakin tulee.
Ikäviä seuraamuksia, jos jarrut eivät toimikaan. Kenties jarrutat väärin, ja siksi jarrupalat kuluneet? Opettele moottorijarrutus.