Minkä ikäisiä lapsia teidän tuntemillanne/tietämillänne perhepäivähoitajilla on?
Onko lapset yleensä/usein 1-3v väliltä, koko ryhmä?
Mietin vaan tässä vaihtoehtoja omien lasteni hoidolle. Lasten iät ovat tammi-helmikuussa päivähoitoon mentäessä 1v2kk ja 4v7kk. Pienemmällehän perhepäivähoito olisi ihanteellinen mutta mietin tässä että jos muut lapset on kaikki taaperoita paitsi esikoiseni niin mahtaa tulla tylsää? Kannattaako edes hakea esikoista perhepäivähoitoon?
Sekin tuntuu niin hankalalta että esikoisen kuskais päiväkotiin ja kuopuksen sitten eri paikkaan perhepäivähoitoon. Autoa ei ole joten menisi melkoiseksi kuskailuksi bussin kanssa ja kävellen.
Kommentit (2)
Tuo 1v9kk lopettaa helmi-maaliskuussa ja tilalle tulee tasan 1-vuotias. Silloin toisin nuo muut lapset ovat jo kasvaneet hieman isommiksi.
kun meni sinne 2-vuotiaana niin ryhmässä oli:
- tyttäreni 2v tasan
- tyttö 1v8kk
- poika 3v1kk
- poika 2v8kk
Vuoden päästä tuosta ryhmä oli tämä:
- tyttäreni 3v tasan
- tyttö 2v8kk
- poika 1v5kk
- poika 3v8kk
ja nyt:
- tyttäreni 4v tasan
- tyttö 3v8kk
- poika 4v8kk
- poika 3v tasan
Muissa tietämissäni pph-ryhmissä on hyvinkin vaihtelevan ikäisiä lapsia. Sen olen huomannut että ryhmiin yritetään sijoittaa suht saman ikäistä populaa. Jos vaikka ennestään on paljon 1-2-vuotiaita niin uudet tulokkaat on samaa ikäluokkaa. Jos taas ennestään 3-6 -vuotiaita niin uudetkin ovat suht isoja.