Edellisen synnytyksen aiheuttamat tikkaukset, miten seuraava synnytys?
Eli esikoisen synnytyksessä (imukuppi) tehtiin eppari + sen lisäksi repesi hieman. Asteikot papereissa taitaa olla I-II. Silloin paranin olosuhteisiin nähden todella nopeasti ja ilman mitään komplikaatioita! Siitä synnytyksestä on kuitenkin aikaa jo reilut 6 vuotta.
Mitenköhän nuo kuitenkin isohkot operaatiot, arpikudos, mahtaa reagoida nyt tulevassa synnytyksessä? Harras toiveeni olisi ettei tarvitsisi edes tuota epparia tehdä, mutta haaveilenkohan vain? Joustaako ne edelliset operaatiot tuolla ollenkaan?
Kiva siis olisi kuulla miten muilla on vaikuttanut :)
Dumle rv 40+2 - Synnytystä pohtien..
Kommentit (7)
Siitä tuloksena suloinen peikkotyttö!
Ja synnytys menikin ihan nappiin. Oli lähellä ettei taas turvauduttu imukuppiin, mutta viimeisillä voimillani sain ponnistettua potran tytön ulos. Ihan pieni nirhauma tuli, johon pari tikkiä laitettiin - Joten tyytyväinen saa olla. Kätilö sanoi että olisi mahtunut ihan ilman nirhaumiakin, mutta tytöllä oli käsi poskella, joka siis vei enempi tilaa.
Eli oikeassa olitte ;)
Dumle ja tyttö 6pv
Elikkäti, voin tsempata sua! Mä oon synnyttäyt 3 kertaa, ekalla kerralla repeämät luokkaa III. Toisella kertaa vaan " muutama" tikki ja repeämät luokkaa II. Kolmannella kerralla tais tulla alle 5 tikkiä, eikä kipee ollenkaan! Aina oon parantunut hyvin, joka kerta vaan helpompaa ja helpompaa...Syöksyjä mulla ollu kaikki synnytykset, 1h38min, 2h5min ja 2h28min.. Sanotaan et pidempi synnytys olis kudoksille parempi. Mene ja tiiä.
Älä murehdi, kyllä se hyvin männöö!!!!
minulla takana kolme synnytystä, joista kaksi ensimmäistä imukupilla ja siis niistä eppari ja tikkejä.
Varmaankin on aika yksilöllistä, miten kudokset reagoivat ja millä tavoin arpi käyttäytyy, mutta itselläni on ihan rohkaisevia kokemuksia: tämä kolmas syntyi vauhdikkaasti ja selvisin silti ilman tikkejä ja vain ihan pikkuisella repeämällä, joka parani parissa päivässä.
Minulle jouduttiin myös esikoisen syntymän yhteydessä tekemään emppari ja sen lisäksi sain suht pahat II asteen repeämät. Toinen lapsemme syntyi vajaa 5 vuotta esikoisen jälkeen ja tästä (kuten myös kolmesta muusta sen jälkeisestä synnytyksestä) selvisin täysin ilman tikkejä vaikka muut lapset ovat olleet lähes kilon painavampia kuin esikoinen. Tuossa toisessa synnytyksessä sain muutamia limakalvonirhaumia, mutta niitä ei tarvinnut tikata. :)
Minulla nuo ensimmäisen synnytyksen arvet oireilivat/kipuilivat tosi ikävästi tuohon kakkosen synnytykseen asti. Kakkosen synnytyksessä arvet ja hermot ilmeisesti venyivät sen verran että kaikki kivut hävisivät. :)
Pienokainen rv 15+6 ja viisi lasta
minulla eka imukuppi synnytys ja kun tuli hätä eivät leikanneet vaan repäisivät välilihaa hiukan että saadaan vauva ulos. sain vajaa 10 tikkiä ja täysin parantunut olin 2kk synnytyksestä.
Toisella kertaa 3 tikkiä ja viikossa kunnossa.
kolmannella ja neljännellä kerralla ei yhtään mitään edes istuminen ei sattunut seuraavana päivänä joten mulla ainakin paikat venyy :o)
saa nähä kuin käy nyt viidennen kohdalla :o)
mahtaa olla jo melkoinen liukumäki tuolla alakerrassa :o)
Niiloakseli rv 16+1
Mä mietiskelin samaa ennen kuopuksen syntymää. Esikoinen tuli imukupilla ja tikkejä oli jonkun verran (repeämä asteista tai tikkien määristä en tiedä). Olin valmistautunut siihen että repeän jos en muualta niin arpikudoksesta. Mutta kuinkas kävikään, yksi nirhauma ei mitään muuta. Edellisestä synnytyksestä oli reilut 2,5 vuotta.