1.luokkalainen poika alkanut kastelemaan öisin.
Ajoittain on ollut tuota kastelua aikaisemminkin, mutta nyt kun koulu alkoi niin tätä tapahtuu vähintään 2 kertaa viikkossa. Yleensä herään siihen, kun poika on pissalla ja sitten käy vaihtamassa kuivat kalsarit. Viime yönä oli kuitenkin kastellut sängyn oikein kunnolla.
Kouluun lähtee mielellään ja pois tulee iloisena. Luokka ja opettajakin ovat ennestään tuttuja.
Ihmetyttää, että mistähän johtuu?
Kommentit (3)
Pissasi sänkyyn kolmena yönä peräkkäin. Aloin muistuttamaan, että varmasti menee pissalle ennen nukkumaanmenoa ja hillitsin iltajuomista. Lopulta neljäntenä yönä herätin pissalle puolen yön aikaan. Näin tein kolmena yönä ja sen jälkeen ei ole enää pissannut sänkyyn.
Ihmeellisisintä tässä on se, että esim eskariaikaan, ei useinkaan edes pissannut aamulla kotona vaan vasta eskarissa, mutta nyt siis ei pystynyt pidättelemään edes koko yötä. Kertoi, että heräsi kun pissa oli jo tulossa, eikä voinut enää pysäyttää.
Saattoi kyllä iltasella hammaspesunyhteydessä jouda parikin mukillista vettä. Tätä olen rajoittanut ja nyt siis on mennyt hyvin. Nukkuu kyllä tosi sikeästi, mutta ihemettelin silti miksi ei herännyt pissalle, koska vastaavaa ei ole sattunut sen jälkeen kun 3-vuotiaana tuli yökuivaksi.
siis lapsi on nukkumaan mennessä niin väsynyt että ei herää edes pissa hätään illalla.
Kannattaa katsoa ettei juo illalla paljoa vettä, maitoa, mehua ja kävisi useammin pissalla koulun jälkeen.
Kannattaa myös tutkituttaa elimelliset viat pois.
Meidän tyttö on aloittanut myös yökastelun. Ennen ei ole ollut mitään ongelmia, jos ei muutamaa vahinkoa lasketa ongelmaksi.
Meilläkin lähtee tyytyväisenä kouluun, sanoo aina että pv on mennyt hyvin, jne. Epäilen kuitenkin, että sillä on ihan hirvee stressi koulusta: paineet onnistumisesta, uusista kavereista, yksin pärjäämisestä, jne. Onhan koulumaailma iso muutos lapsen elämässä.
Eilen sai sanaista arkkuaan sen verran avattua, että kertoi olevan vaikeuksia löytää kaveria :/ Liikkuu usein " kolmantena pyöränä" tyttöjen kanssa. Selkeesti kaipaa omaa bestistä omalta luokalta. Yleensä liikkuu 2. luokkalaisen kanssa ja jos sillä on muita kavereita, jää helposti yksin.