Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko 5-vuotiaassani jotain vikaa?

Vierailija
18.09.2007 |

Kaverin 5-vuotias joutui johonkin jatkotutkimuksiin, koska ei osannut laskea neuvolassa. En sitten tarkemmin tiedä, mitä tuo käytännössä tarkoitti, millaisia laskutehtäviä täytyi suorittaa.



Itselläni 4v9kk tyttö. Hän osaa luetella numerot yhdestä kymmeneen. Osaa laskea kuinka monta lautasta on pöydällä, kuinka monta omenaa korissa jne. Mutta lautapeleissä esimerkiksi hän ei osaa siirtyä nopan osoittamaa lukumäärää. Ei ymmärrä mitä on mennä " Kolme eteenpäin" . Ei osaa laskea viiteen jos pyydän, vaan laskeminen jatkuu " kuusi, seitsemän..." .

Kuitenkin esimerkiksi eilen, kun sanoin, että mummu tulee kauppareissulle mukaan, tyttö sanoi kuin apteekin hyllyltä " sittenhän meitä on kolme tyttöä ja yksi poika, kaksi aikuista ja kaksi lasta" .

Pitäisikö olla huolissaan ettei hahmota abstraktia laskemista lainkaan?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
18.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


älä siis huoli, luulempa, että lapsesi on täysin normaali ja terve.



Vierailija
2/6 |
18.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä myös 2,5-vuotias ja juuri 4 täyttänyt pelaavat lautapelejä, ja molemmat osaavat laskea nopasta ja mennä oikean määrän. Tai enää eivät edes laske nopasta vaan näkevät heti mikä luku siinä on. Isompi osaa kahdellakin nopalla pelata.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
18.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsen laskutaito ei siis ole syy vaan viisvuotistarkastuksessa on ollut muutakin " hälyyttävää" esim. hahmotuksessa, vuorovaikutuksessa, kielen kehityksessä. Jatkotutkimuksissa ei tarvitse löytyä yhtään mitään vikaa, mutta eikös se ole hyvä, että tutkitaan. Jos tarvetta löytyy osataan kuntouttaa oikealla tavalla varhaisessa vaiheessa.

Vierailija
4/6 |
18.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä 5-vuotias osaa jo laskea. Mutta hyvä että teillä on neuvola tulossa. Sieltä ohjataan eteenpäin.

Vierailija
5/6 |
18.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eiköhän ne siellä neuvolassa katso laaja-alaisemmin mitä lapsi osaa ja mitä ei. Sen mukaan sitten laittavat jatkotutkimuksiin

Vierailija
6/6 |
18.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

että neuvolassa mahdolliset poikkeavuudet havaitaan. Ihmetyttää, kun vanhemmat treenaavat lapsiaan normaaleja neuvolakäyntejä varten, jotta läpäisisivät normaaliustestit. Eikö pääasia ole, että lapsia voidaan paremmin auttaa, kun mahdolliset poikkeamat tai kehitysviiveet havaitaan.



Oma lapseni ei puhua pukahda vieläkään neuvolassa (on 3-v.), vaikka on osannut puhua hyvin jo 1,5-vuotiaasta asti. Terkka kirjasi neuvolakorttiin sitten: äidin mukaan osaa puhua lauseilla. No mitä väliä! Ei myöskään suostunut pinoamaan palikolita (vaikka kotona osasi tehdä ison tornin jo alle 2-v.). Pääasia on kertoa rehellisesti, mitä lapsi osaa ja mitä ei vielä hallitse. Helpottaa koulun aloitustakin silmällä pitäen.