Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Urpilaisen ajatuksen taustalla on, että ne naiset menisivät töihin tekemään niitä verotuloja

Vierailija
23.10.2008 |

joilla sitten voidaan kustantaa se ilmainen päivähoito.

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
23.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

itsellään on? Kun ottaa niin "asiantuntevasti" kantaa lastenhoitokysymyksiin.

Vierailija
2/11 |
23.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

haaveilee lapsesta "sitten joskus". Aiheesta oli tulinen keskustelu täällä joku päivä sitten, että jos vielä kauan haaveilee niin jää haaveiluksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
23.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu Urpilaisella ei ole lapsia, mutta mitä sitten. Minusta siihen ei tarvita lasta, että haluaa tukea lapsiperheita niin, että on kannattavaa mennä töihin.



Nyt huom missään ei mainita, että TÄYTYY MENNÄ TÖIHIN. Onko tuo ehdotus realistinen siihen en ota kantaa, mutta ei tuossa ajatuksessa mitään pahaakaan ole.



Ja toisekseen miksi ei Katainen vastannut kun Urpilainen kysyi, onko oikein, että perhe jossa yhden ansiot on pikkusen päälle 2000 euroa/kk maksavat saman verran päivähoidosta kun Katainen jonka tulot on varmaan 9000 euroa.

Katainen vaan vikuroi kuinka laadukasta hoitoa sillä summalla saa.

Vierailija
4/11 |
23.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikka tulot hänellä 9000 eur per kk

Vierailija
5/11 |
23.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suurperheitä ei paljon auta, jos päivähoito on ilmaista, koska suurperheet on paljon fiksumpaa hoitaa kotona. Jos perheessä on vaikkapa 4 alle kouliikäistä, niin äiti tekee ihan tuottavaa työtä hoitamalla omia lapsiaan.

Mua sylettää se, että kaikki lapset pitäis 1 vuotiaasta alkaen saada samaan myllyyn tasapäistymään, ettei vaan olis omia ajatuksia ja poikkeavia kulttuureja tämän ihanan Suomemme sisällä.

Katsokaa nyt hyvät ihmiset sen Urpilaisen ideologian taakse.

Vierailija
6/11 |
23.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

että moni kotiäiti saattaisi laittaa vanhemmat lapsensa virikehoitoon kun kerta ilmaista on

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
23.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei oo tainnut Urpiainen tajuta, että suomessa on työttömiäkin. Taitaas työttömyys nousta jos kaikki lapsensa hoitoon veis. Ei olis enää äitiys ym lomituksia. Eikä niitä hoitajia ihan varmasti riittävästi palkata. Näkeehän sen jo kouluissa yli suurina luokkina.

Vierailija
8/11 |
23.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai muutenkaan hengaillut kotiäitipiireissä. Voisin uskoa, että suurin osa hänen ystäväpiiristään käy töissä.



On varmaan hänelle vieras ajatus että aika moni veisi lapset ilmaiseen hoitoon ja makaisi perseellään kotonaan, kuten nytkin. Se niistä verotuloista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
23.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli ne ihmiset jotka veisivät muuten vaan lapset hoitoon vie paikan joltain joka tarvii paikkaa.

Eri asia on jos OIKEESTI on paljon hoitopaikkoja ja hoitajia (käsitys on että nhoitajistakin on pulaa) ni mikäpäs siinä, ilmaset hoitopaikat vaan.



Ja sitten entäs hoitotaso kun vanhemmat eivät enää "maksa" hoidosta.

Kyllä taistais verot nousta huimasti..



Kyllä itse mielellään maksan hyvästä hoidosta.

Vierailija
10/11 |
23.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moni tällä hetkellä täysiaikaisessa hoidossa oleva lapsi siirtyisi todennäköisesti osa-aikaiseksi, sillä ilmaisen päivähoidon myötä se tulisi realistiseksi vaihtoehdoksi monille.



Itse kannatan syvästi kotihoitoa, mutta voisin kuvitella tekeväni töitä osa-aikaisesti jo ennen kuin lapsi on 3-v. Tällä hetkellä se ei vain ole taloudellisesti mahdollista, sillä päivähoitomaksujen, työmatkakulujen ja verojen jälkeen käteen ei jää kotihoidontukea enempää. Mikäli päivähoito olisi ilmaista, tekisin ehkä 50% työaikaa ja myös kunta saisi verotuloja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
23.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siellä on pienipalkkaisia naisia töissä, tosi kiva niille.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä viisi