Taaperon kanssa kylpylässä/uimahallissa?
Mitä neuvoja antaisitte kylpylään taaperon kanssa suuntaavalle ensikertalaiselle? Kylpylä tulee olemaan joko Turun Caribia tai Nokian Eden.
Kannattaako vajaa 2-vuotiaalle laittaa jonkinlaiset kellukkeet? Mikä olisi paras? Onko uimavaippa paras vaatetus? Muita vinkkejä :)
Kommentit (4)
Lapsella ollut uimapuku, ei vaippaa. Siellä allasosastollakin on vessakin.
Edenissä ainakin on iso " häkki" josta saa hakea kellukkeita ym. leluja. Lasten allas on kiva lapsista (pieni liukumäki yms.) mutta vanhemmille tulee siinä kylmä, kun ei pientä uskalla tietysti yksin jättää. Meillä tilanne on ratkaistu niin, että ollaan usein isossa altaassa kellukkeiden kanssa ja jossain välissä sitten käydään " allasbaarissa" syömässä. Pöydät on lastenaltaan vieressä, joten silloin lapset voi olla siinä valvonnassa ja itse istua vielä pöydässä (siinähän saa pyyhettä tms. ylleen jos tulee kylmä).
Suosittelen, meillä lapsi on tykännyt. Aaltokone on ihan must (se on Edenissä aika kesy, Forssan Vesihelmessä lapsi ei tykännyt, siellä oli aina raju jopa " rannassa" ).
Turun Caribiaa suosittelen, se oli meistä todella hyvä ja lapsillekin oli kunnolla tilaa lastenaltaassa. Ja Caribian lastenaltaassa vanhemmat voi istua, että pysyy lämpimänä.
Kellukkeet tai pieni uimarengas on hyvä olla. Kylpylöissä on yleensä erilaisia kelluntajuttuja, mutta jos kylpylä on täynnä, ne voivat olla kaikki varattuja eli suosittelisin, että on jonkinlaiset itsellä mukana.
Me ei pidetty vaippaa, kun lapsi osasi jo sanoa vessahädästä ja käytiin pesuhuoneessa vessassa. Enkä ole huomannut missään kylpylässä, että yhdelläkään lapsella olisi ollut vaippaa.
Uimavaippaa ei tarvitse, paras uima-asu on napakka uikkari. Kellukkeetkaan eivät ole tarpeelliset, sellaisia saa yleensä lainata hallista jos taapero niistä tykkää. Valitse jos mahdollista selkäkellukkeet, käsivarsikellukkeilla on hankalampi opetella oikeaa uima-asentoa. Toki pienellä lapsella sillä ei ole niin väliä, pääasia että viihtyy :). Itse pidän kellukkeita turhina, enkä ole niitä koskaan lapsella käyttänyt.
KL.
eli poika täytti paripäivää sitten 2-vuotta,ollaan käyty uimassa 4kuukauden iästä lähtien.olemme käyneet nokialla edenissä,turussa caribialla ja tampereen kylpylässä.tamperetta en suosittele muita kylpylöitä kyllä.meillä ei ole koskaan käytetty kellukeita,kylpylöissä on kahluualtaat juuri näitä pienempiä varten,isommassa altaassa on sylissä ja poreissa meidän poika tykkää myöskin käydä niin tietenkin että on jommankumman vanhemman sylissä.uikkareita ollaan käytetty aina,jopa vauvauinnissa eikä isoja vahinkoja ole altaaseen tullut.jarrusukat jalassa kuljetaan koska pesu-ja allastilojen lattiat ovat liukkaat ja hauskaa on ollut.kylpylä on mukava paikka viettää perhelomaa!