Kumpaan vaikeampi päästä opiskelemaan: psykologia vai oikis Helsingin yliopistossa?
Kommentit (5)
kun täällä usein mietitään, mitä lähtisi opiskelemaan...
5
Ei sillä että olisin ketään nirhaamassa, kunhan vaan kysyn.
Mulla on ystävä, joka pääsi ekalla kerralla, 18-vuotiaana oikikseen. Olis halunnut lukemaan psykaa ja luki tosi hyvin pääsykokeisiin parin vuoden jälkeen tuosta oikikseen pääsystä, mutta ei päässyt sisälle. Mielettömän vaikeat tilastotehtävät ja yhtenä lähivuosista vain yksi tyyppi oli saanut lähelle täysiä pisteet, muut olivat yli kymmenen pisteen päässä - kertoo siitä miten älytön tuo psykan pääsykoe on.
Luulen kyllä että oikiksen käyneiden toimen kuvaankin kuuluu hieman tuo ihmisten ymmärtäminen.
Vierailija:
oikikseen pääsee, jos on hyvät istumalihakset. Psykkaa ei pääse lukemaan, jos ei ymmärrä matikkaa yhtään.Sinäsä omituiset vaihtoehdot.. Toinen niin ihmisläheinen kuin mahdollista. Toinen niin kaukana ihmisen ymmärtämisestä kuin mahdollsista.
Tunnetko ap itseäsi ollenkaan?
oikikseen pääsee, jos on hyvät istumalihakset. Psykkaa ei pääse lukemaan, jos ei ymmärrä matikkaa yhtään.
Sinäsä omituiset vaihtoehdot.. Toinen niin ihmisläheinen kuin mahdollista. Toinen niin kaukana ihmisen ymmärtämisestä kuin mahdollsista.
Tunnetko ap itseäsi ollenkaan?