aamu- ja iltapuuro asiaa
minkä ikäisenä olette alkaneet antaa aamu/iltapuuroa ja milla puurolla olette aloittaneet? Aamupuurolla ajattelin aloittaa jos vaikka tulee masu vaivoja niin ei tarvi yötä valvoo, vaavi nyt 5kk onko liian aikaista?
Kommentit (5)
tais jäädä pois et olaan jo perunaa, bataattia,luumua, mustikkaa jo annettu kun maito ei enää riittänyt yksistään.
kun lapsi heräilee monta kertaa yössä. 6 kk täysimetys on suositus myös siksi, että vanhemmat saavat nukkua yöt, kun massuun ei satu. Ei 5 kk maha kestää vielä vähän huonosti ruokaa.
nimenomaan aijemmin oli yöt levottomia kun sai olla koko ajan syöttämässä öisin, nyt jo paremmin, herätään 1-2krt yössä.
Ja sen jälkeen pikkuhiljaa muita puuroja, joissa alkaen 5kk.
asti suositellaan. Eikä kannata aloittaa puurolla, vaan esim. perunalla tai päärynäsoseella. Pienen masu ei kestä viljaa, eikä lihaa vielä noin pienenä.