Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Te, joiden lapsella sokeritauti! Miten olette huomanneet sen?

Vierailija
02.09.2007 |

Tiedän, että runsas juominen ja pissaaminen voivat olla merkki sokeritaudista. Mutta missä menee se raja? Pitäisi varmaan varmuuden vuoksi viedä lapsemme virtsanäyte tutkittavaksi. Olen ruvannut huomaamaan, että on alkanut juomaan ehkä hieman enemmän ja käy pissalla melko useasti. Voi tosin olla merkki pissatulehduksestakin. Jos vie pissanäytteen terveyskeskukseen, niin näkyykö pissanäytteestä jos lapsella on ykköstyypin diabetes vai pitääköhän ottaa oikein verikokeet ennenkuin näkyy?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
02.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos oire on runsas juominen ja virtsaaminen, niin kyllä se virtsassa näkyy

- mutta tietysti asia varmistetaan vielä verensokerin mittauksella

T:lääkäri

Vierailija
2/4 |
02.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mittasimme kotona verensokerin (oli tuttavalta lainassa mittari) ja mittarissa ei riittänyt lukemat eli verensokeri oli tosi korkea. Siitä sitten päivystyksen kautta yliopistolliseen keskussairaalaan ambulanssilla.



Osattiin epäillä kun lapsi oli todella laiha, ei syönyt kunnolla, kärttyinen, pissasi valtavat määrät, joi valtavasti, yölläkin vaati vettä.



Nyt on aivan eri touhukas ja hyvinvoiva kun on sairaus todettu ja hoidossa (kaksipistoshoito).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
02.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli diabetes todettiin vasta yliopistollisessa sairaalassa verinäytteistä. Aloitettiin heti insuliinihoito.

Vierailija
4/4 |
02.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rasituskokeet ym.

Oireita on monia ja ajoissa toimiminen estää sisäelinvauriot.