~Jouluisten torstai~
Kommentit (12)
Ihanaa Piitu-Miina, että kaikki oli pikkuisella kunnossa, mä kanssa mietin pääni puhki, että meniskö 4 D:n, kun viimeksi mentiin (mies ei päässyt näihin meidän sairaalan ultriin ja Naistenklinikan erikoislääkäri tsekkas ainoastaan rakenteet ja sydämen, ei kertonut yhtään mitään ultrassa ja lapsi oli sentään miehelle ensimmäinen) mutta jotenkin nyt on kaikki jo niin " tuttua" miehellekin, että luulen näiden kolmen ultran riittävän..Rakenneultra no2 tehtiin Naistenklinikalla erikoislääkärin tietotaidolla, joten eiköhän se riitä. Rahareikiä on useita, kun minne vaan kotona katsoo, niin olisi jotain remontoitavaa;-) Mies alkaakin olla pienesti kyllästynyt remonttiin ja haluaa kuulemma uuden talon;-) No jos jouluksi saatais takka, jota on jo alotettu ja lattiat uusittua keskikerrokseen olisin enemmän kun tyytyväinen!
Mulla on ilmennyt ensimmäinen kunnon vaiva:-( En voi kauan istua autossa, kun toista lonkkaa alkaa särkeä oikein kunnolla, kipu tulee jostain issiashermosta asti ja kun nousee ylös on hetki aseteltava jalkaa, että pääsee liikkeelle, johtuiskohan mun löysistä nivelistä, jotka nyt joutuu lantion mukana venymään... Nilkat oli koko kesän kipeänä, nyt ei enää, onneksi!!!!
ponnari ja itu 24+6
Eilen olin siellä neuvolassa ja kaikki kunnossa..mitä nyt painoa taas 900g per viikko mut osa johtu kyllä siitä että kesäleninki tosiaan vaihtu farkkuihin ja neuleisiin. Ja toi oli 2vko:n välinen tulo ei 4vko:n. Koti vaa' alla nousu on sentåän hieman hillitympää kun ei oo ne farkut jalassa ;)
Mymmeli..missä vaiheessa teillä tuli sitten ekan kanssa lähtö synnyttämään? Aika hurjalta kuulostaa että tässä sairaalakassia pitäs jo miettiä =O Vaikka äkkiä se 3kk:kin oikeasti menee!! Meillä vamaan löytys aina joku lapsia kattomaan hätätapauksessa, on tuo verkko ympärillä sen verran laaja! Ainakin sillon kun nuorimmainen joutu äkkiseltään sairaalaan niin auttajia löyty heti useampikin =)
Oliko se Lahja-Unelma kun mietti tota kuopuksen yöheärilyjä ja sitä että vois vaikka rauhottua jo..sama juttu..Rasittavaa kun miehen pitää joka yö palloilla siellä ja lopulta neiti on meidän välissä. Meillä siis mies menee kun mun on niin tosi ankee nostella ja olla lattialla sängyn vieressä. Ennen uutta vauvaa olis kyllä kiva että neiti pysyis siellä omassa sängyssä. En tie mistä moinen on ees yhtäkkiä tullut kun jo pitkään siellä omassa sängyssään kelli!! Samoin tää täysikuu sekottaa noita neitejä ihan urakalla!! Varsinkin vanhempi on nyt pari yötä ollu ihan mahoton ja valvottanu vaikka kuinka vaikka normaalisti ei oikeastaan koskaan...tosin aina täysikuulla sama juttu =/ Ollu ihan vauvasta!!
Nyt aamupalalle, kera masun 26+6
Täällä siivottu koko aamu, niin että hiki ihan tuli. Sit kävin viemässä ton meidän vajaa 3 vuotiaan jo kerhoon ja yhdeltätoista haen pois ja sitten onkin puol yks 5v kerhoaika... Eestaas mennään aina maanantai ja torstai päivät mutta eipäs se mitään kun noin ihana ilma.
Huomenna on sit se kauan kaivattu 4d ultra, jännityksellä odotetaan ; )
Itellä kamala flunssa ja pojalla kurkkukipu jo neljättä päivää, mut onneks tänään saadaan nieluviljelytulokset.
Kuinkas isoja perheitä täältä löytyy?
Nyt lähen jatkamaan siivoilua ennenku taas ulos...
Ihanan kirpeetä syyspäivää kaikille : )
Minni ja joulutonttu 23+2
Haluaisin kysellä vähän noista supisteluista, kun tämä tosiaan on ensimmäinen raskaus, enkä niistä mitään tiedä.
Eilinen nähtävästi oli sekä fyysisesti että henkisesti liian rankka, vaikka en nyt tajunnutkaan sitä ajoissa. Jouduin vähän juoksentelemaan. Soitin miehen hakemaan mut töistä, kun oli niin huono olo, pyörrytti ja alamahaan jomotti. Tuo jomotus hellitti vähän autossa, mutta oli pakko käydä kaupassa ja siellä se alkoi uudestaan niin, että oli vaikea seistäkin saatika sitten kävellä. En nyt tiedä, oliko tuo jomotus mitään supistelua, koska se ei mielestäni ollut aaltoilevaa kipua, mutta hyvin samantyylistä kuin menkkakivut ja otti kohdusta asti.
Kotiin kun päästiin supisteli oikein kunnolla, maha kovettui, mutta mielestäni nuo supistukset taas olivat kivuttomia, vaikka jomotus tietysti oli taustalla koko ajan. Menin heti lepäämään ja tossa vähän aikaa sitten nousin vasta ylös. Yön aikana ei ollut mitään, mutta aamulla tuli taas sellainen kivuton supistus. Ajattelin nyt, etten menisi kouluun tänään ja katson, miten illalla töissä menee. Yritän muutenkin ottaa vähän rauhallisemmin. Töistähän voin saikkua ottaa, jos menee liian raskaaksi, mutta koulusta en tosiaan kamalasti voi poissa olla (pisimmillään koulupäivä on 6h, lyhyimmillän 2h, joten lukujärjestys on todella löysä).
Miten on? Onko tuollainen vaarallista ja voiko se avata paikkoja? Yritän muuttaa keskiviikon aikataulut vähän löysemmäksi ja töissäkin oli poikkeuksellinen härdelli, mutta silti vähän pelottaa. Nyt onneksi mies oli mukana, mutta mitäs jos vastaavaa tapahtuu koulussa? (Töissä pääsen kyllä makaamaan normipäivinä, joten se ei haittaa) Tai esim. junassa?
Neuvolalääkärille on vielä pari viikkoa aikaa ja toki soittelen sinne, jos tämä jatkuu. Nyt kuitenkin vaikuttaa olo ihan normaalilta jo ja vauvakin on varsin eläväinen (on muuten ihana istua koulussa tunneilla, kun mahalaukku möyryää ja vauva monottaa niin, että koko maha heiluu). Meen varmaan ostamaan lohdutussuklaata ja sitten vedän ketarat ylös.
Nunia ja Lumikko 25+5
Mymmeli kyseli lastenhoidosta jos joutuisi sairaalaan. Samaa olen mäkin pohtinut. Kakkosta kun odotin alkoi rv 32 supistelut jotka alkoi avata kohdunsuuta ja olin likellä joutua osatolle. Olisin joutunutkin jos en olisi saanut esikoiselle joka oli silloin tasan 1v, hoitoa järkättyä. Eli vaativat että makaan ja makaan enkä tee mitään, jos se ei kotona onnistu niin sitten osastolle. Onneksi anoppini oli tuolloin hyvässä kunossa ja hän tuli meille joka aamu hoitamaan lastamme ja oli meillä kunnes mies tuli töistä! Nyt jos kävisi samoin en tiedä miten kävisi, anoppi tuskin jaksaisi ainakaan montaa päivää hoitaa riehakasa 1v:tämme.. ja isommatkin tarttee apua vaikka jo koulussa ovatkin.
Päivähoitoa en voisi ajatellakaan tuolle pikkumiehellemme :(. Ainoa vaihtoehto olisiettä mies ottaisi jotenkin vapaata ja että anoppi ja isäni mahdollisesti auttaisivat ainakin osan viikkoa..toivottavasti kaikki menee vaan hyvin!
Ja muuten tuota kakkosta odottaessa supistelu loppuivat kuin seinään rv 35 paikkeilla eli loppuraskaus menikin sitten ihan hyvin. Tyttö syntyi sovitulla sektiolla vast 40+1.
Kolmosta odottaessa alkoi supistelut rv 21 ja olin kuukauden saikulla töistä. Makasin kotona päivät kun isommat oli koulussa, toki niiden kanssa piti jotain tehdä, välipala ym mutta kaikki raskaammat jätin suosiolla pois, mies siivosi ja laittoi :). Silloinki supparit loppui kuukautta ennen la:ta, ja toki rauhoittuivat jo tuossa rv 28 paikkeilla että pääsin töihin vielä ennen lomia takas.
Täällä edelleen parantelen kauheaa flunssaa eikä oikein mitään asaa tunnu olevan joten häippäsen taka-alalle tästä.
Nunia: varmasti saat " ammattitaitoisempia" vinkkejä näiltä jo synnyttäneiltä joulukuisilta, mutta mielestäni sun kannattas nyt löysätä tahtia ja kunnolla...
Mulle neuvolassa sanottiin, että kivuttomat harjoitussupparit on ihan ok näillä viikoilla, mutta niitäkään ei olisi hyvä tulla kamalasti. Eli jos suppareita tulee, pitäisi osata hengähtää ja rauhoittua alakseen. Ja se on ihan yksilöllistä, miten paikat lähtee aukeamaan - ne voi siis ruveta aukeemaan myös kivuttomista suppareista. Se on ihan ihmisestä kiinni ja tapauskohtaista.
Eli jos tilanne vaan jatkuu samana - varsinkin jos vielä hidastat menojasi ja otat saikkua - niin käy ehdottomasti lääkärissä. Ei kannata jäädä odottamaan neuvolalääkäriä, jos siihen on pitkä matka.
Vaihtoehtona kun voi pahimmillaan olla monen viikon pakkolepo vaikka sairaalan sängyssä.
En halua pelotella - omaa kokemusta ei siis ole kuin kivuttomista suppareista silloin tällöin - mutta lähipiirissä on yhtä monta ja erilaista tarinaa kuin on odottajaakin. Ei voi etukäteen tietää kuinka sinun kroppasi käyttäytyy, ja siksi kannattaa ottaa asiat tietyllä vakavuudella.
Tulipa julistus. Mutta toivon sulle supistusten rauhoittumista!!
Tänään onneksi parempi päivä taas supistuksissa, mutta odottelen lääkärin soittoa, että saisin ensviikon vielä saikkua, sitten olenkin melkein kolme viikkoa lomalla ja sen jälkeen onkin jo viikkoja melkein 30 niin voin varmaan mennäkin tekee niitä mun vähäisiä työvuoroja (puolikkaana kun olen).
Hippuskainen: Viimeksi jouduin ekaa kertaa sairaalan seinien sisälle viikolla 26+5, jolloin supisteli 5 min välein kivuttomasti, mutta eivät rauhoittuneet yönaikana. Säryksi sitä ehkä olis parhaimmillaan voinut kuvata. Sairaalassa makasin puolitoista viikkoa jonka aikana supisteli välillä kipeästi, välillä kivuttomasti ja aina sain lääkettä kankkuun. Paikat pehmenivät ja lyhenivät ja vauvan pää tuli tosi alas, mutta onneksi kohdunsuu pysyi suljettuna. Tällä kertaa on pariin kertaan iltasella joutunut miettimään sairaalaan lähtöä, mutta onneksi ovat rauhoittuneet pari tuntia makaamalla.
Nyt olis tosi kurja kyllä joutua sairaalaan kun tuo pikkutyyppi on kuitenkin kotona ja vielä tarvitsee äitiään. Muistan kun viimeksi kuunteli sairaalassa joka ilta yhden n. vuoden-parin ikäisen lapsen sydäntä särkevää itkua kun piti lähteä äidin luota pois ja äiti jäi aina vaan sairaalaan. :(
kauhea hyvän nälkä iskee kokoajan. Nytkin pitäs olla jotain mussuttamassa, mutta kohta meen naapurin tytön 1 v juhliin niin siellähän tulee sitten syötyä jotain herkkua, joten yritän pitää kotijääkaapin oven kiinni.
Mymmeli rv 26+2
Nyt alkoi mulla väsymys.. eilen olin ihan virtaa täynnä vielä. jospa huomenna olisi parempi päivä!
Mustikkakukko uunissa..saan varmaan syödä sen yksin :) kukaan muu ei tykkää.
Vauva myllersi aamuyöllä aika voimakkaasti, tuntui että kyllä siellä täytyy olla kaikki kunnossa! Mä olen yrittänyt laittaa rahaa syrjään uusia vaunuja varten, lokakuun lopulla haetaan ne. Varattiin ne elokuun alussa. Olisi ihana saada ne tuonne huoneeseen jo :) Meillä ei vielä ole uusia lastenvaunuja ollut. Käytettyinä ostettiin esikoiselle.
Täälläkin supistelee välillä. korkeintaan muutaman kerran päivässä, mutta ihan tuntuvia ne on. Mun pitäisi kysyä naapurin tyttöä meille ammaksi sitten kun tulee lähtö.. onhan siihen vielä aikaa 3kk (toivottavasti) mutta saahan sitä jo kysyä :)
Supistuksista vielä.. mulla ne tuntuu levossa, ei juurikaan touhutessa. Äsken juuri tuli supistus.
Mukavaa loppupäivää kaikille!
Puolkymppi rv 26+1
Tervetuloa mukaan uudet!
Ihan pakko kuola valuen kirjoittaa, siis puolkympin mustikkakukko sai kuolan suupielille..nam, mitä herkkua! kaikki herkut maistuu liiankin kanssa ja just ostin ainekset pullien tekoa varten, jos ehtis jossain välissä jonain päivänä niitä tekemään..
Viime yönä oli masuvauvalla kans oikein potkunyrkkeilymatsi, en siis voinut nukkua klo 2-3 yöllä ku niin oli kova meno päällä. Liekö johtunut illan polkupyöräilystä, joka ei meinaan ollut enää kivaa kun masu oli jo jalkojen tiellä jne.. on jo iso masu täällä!
mutta ei sen kummempia tänne, sitä kukkoa kun vaan haikailen..
Myy07 ja masuvauva 23+
Tässähän on vähän juhlistettu koko elokuu, mutta nyt on siis virallinen päivä :) Lauantaina mennään vielä kaupungille syömään yhteen hyvään tex mex -ravintolaan ja varmaan kävellään iltaa rannalla :) :)
Onnellinen Doshijas ja Nuppu 24+3
onnea doshijas-meniköhän oikein?! meillä tulee seurustelua marraskuussa 10-vuotta ja mietitty mitä kivaa sitä keksis...
ollu kurjia päiviä täällä päin ja ulos ei oo päästy ensinkään neidin kaa...alko seinät kaatuu ja tänää oltii sateessa ulkona hetki-mut ei se kovin kivaa ollu=(
masus myllerrys käy ja supistelujakin on välillä,ekalta kun en niitä tuntenut tai sit niitä ei ollu(kaikki oli niin uutta silloin)
nyt sitä välil säikähtää kun juilasee tai masu kovettuu mut ei onneks hirmu kivuliaita ole ja neuvola lääkäri on seuraavalla viikolla missä katsotaan onko paikat kii viellä.
kovasti tässä joulua odotan...voi kun se tulis jo...muutto puuhat mieles ja kuukauden sisäl sitä pitäs olla uus asunto-jipii! toivottavasti se vaan nyt löytyis ja rahaa sais säästettyä vuokraa ja vakuutee jne...
väsymys vaivaa ja jalois suonta vetää ja pikku turvotusta alkanu olemaan,alaselkää juilii välillä ja hartiat jostain syystä jumissa,öklöttää edelleen tietyt hajut ja suolasen himosta nyt siirrytty makeaan...janon tunne on välil kova ja miettiny sokeri arvojani mut neuvolas ei oo kantaa ottanu kun ei oo ylipainoo mukamas...otan kyl neuvola lääkäris puheeks asian ku suvun diabetista on...
nyt alkaa olla iltapala aika neidille ja muut ilta puuhat...
manja ja tonttu 25+1
Eilen meni myöhäksi, kotiin vasta klo 23. Olin kiertelemässä kauppoja ja kävin kylässä kauempana. Kilometrejä tuli kyllä kauheasti. Kivaa oli.
Tuosta 4 d:stä: Mahtava kokemus, koska todella kasvot ja jopa varpaat näkyivät niin selvästi. Ihan hirmuisesti konkretisoi tätä raskautta (vaikka on niin kovasti suunniteltu ja haluttu ja oltu raskaana) ja mahtavaa, että kaikki mahdollinen on tutkittu ja pois suljettu. Kohdunkaulakin ultrattu ja hyvin on kiinni. Lääkäri kysyi, saako kertoa sukupuolen ja kun sanoin että saa, se piti varmaan 10 minuutin session sen esittelyyn. Oikein zoomasi peppuun ja kävi monelta kulmalta läpi ja perusteli kaikki. Oli kyllä hyvää palvelua, yli tunnin makasin siinä ultrassa ja lääkäri kerto ihan kaiken:-D
Nyt sitten kädet syyhyää päästä ostamaan tytön kamoja. Nyt vaan vähän tiukempaa hetkelliseti rahastata. Tuli muutama yllätys
lasku:-/ Voisin kyllä käydä ostamassa ainakin jotain hempeän sävyistä lankaa, vois neuloa jotain söpöä:-D
Tänään vielä vapaata, huomenna taas töihin. Kai se olis tänään siivottava ja laitettava vähän ruokaa ja välipaloja huomiselle
Vois kyllä ihan leipoakin:-D Ja kai pitää uimassa taas käydä, niin pahasti jumiutui eilen hartiat ja selkä, liiasta ajamisesta.
P-M 24+4