Eestinlaakson ja Eestinmalmin päiväkodit/Espoo?
Onko paikalla joku, joka tuntee ko. päiväkoteja? Millainen fiilis?
Entäpä Eestinmetsä pk tai yksityinen päiväkoti Salamaja? Kummastuttaa, ettei ko. pk:lla ole netissä _mitään_ tietoja...
Mten te muut olette " vertailleet" - vai oletteko - päiväkoteja? Pitäisikö sinne ihan soitella ja kysyä - niin mitä?
Kommentit (14)
joka ko.päiväkoteja tuntee!
rentis:
Toisaalta arvokasta tietoa saat päiväkodeissa olevien lasten vanhemmilta.
Irtoaisikohan tästä vielä lisää kokemuksia?
siinä toivossa, että joku alueella asuva vastaisi.
Asuttiin ennen ihan siinä Eestinlaakson päiväkodin vieressä. Eestinlaakson päiväkoti on kaupungin vuokrakerrostalon alakerrassa. Piha on aika pieni, ja kaikki lapset leikkivät sekaisin. Hoitajat tuntuivat aina rupattelevan keskenään pihalla, ja lapset leikkivät omissa oloissaan. En ainakaan omaa lasta haluaisi sinne laittaa.
Eestinmetsän päiväkoti on muistaakseni siinä neuvolarakennuksen yhteydessä. Piha on tilava ja oma muistikuva on ihan positiivinen.
Eestinmalmin päiväkoti on vähän syrjemmässä, siellä Nöykkiön puolella. Piha on iso ja ihan kivan tuntuinen.
Salamaja-yksityisestä päiväkodista en tiedä, missä sellainen on.
Asutteko Eestinlaaksossa? Pisan päiväkotia on kovasti kehuttu. Se on siinä asukaspuiston vieressä. Osoite on: vanha pisantie " jotain" .
Me muutimme " maalle" , juuri ennenkuin tyttömme aloitti päiväkodin, joten ei ihan käytännön kokemusta ole noista päiväkodeista.
Satuitpa osuvasti silmään.
Päiväkoti Salamajalla ei ole nettisivuja, koska niitä ei ole vielä saatu aikaiseksi, kun aika menee lasten kanssa toimimiseen :-)
Ei vaineskaan, ne ovat kyllä tulossa, mutta kehitteillä, koska ne ovat tulossa Suomen Ladun ja Luonnossa kotonaan päiväkotien linkkien alle.
Työn alla, työn alla :-)
Mutta siis, en rupea meitä/itseäni sen enempää kehumaan, vaan toivon , että otat rohkeasti yhteyttä puhelimitse ja sovit tutustumiskäynnin ( ei siis velvoita mihinkään luonnollisesti)
Tervetuloa :-)
Terveisin päiväkodin lastentarhanopettaja ja tällä palstalla yleensä Äidin ominaisuudessa viihtyvä vaakamom ;-)
Veikkaanpa, että joka päiväkodissa työntekijät juttelevat pihalla toisilleen, joten en nyt sen perusteella menisi tuollaisia kommentteja suoltamaan.....
Kapa:
Asuttiin ennen ihan siinä Eestinlaakson päiväkodin vieressä. Eestinlaakson päiväkoti on kaupungin vuokrakerrostalon alakerrassa. Piha on aika pieni, ja kaikki lapset leikkivät sekaisin. Hoitajat tuntuivat aina rupattelevan keskenään pihalla, ja lapset leikkivät omissa oloissaan. En ainakaan omaa lasta haluaisi sinne laittaa.
Sanoin vain mielipiteeni. Enkä tarkoittanut, että sen takia en laittaisi lapsiani sinne, että hoitajat ovat aina omassa jutturingissä. Tottakai sitä tapahtuu jokaisessa päiväkodissa. Tarkoitin, että ympäristö, piha yms. eivät olleet minun mieleeni. Jokaisella on oikeus mielipiteeseen, ja minun mielipiteeni oli, että minä en noista vaihtoehdoista ainakaan tuohon päiväkotiin lastani haluaisi laittaa..
Noista minulle ainoa vähän tutumpi on Eestinmalmin päiväkoti Kiertotie 1:sessä, koska vanhempani asuvat siinä suht lähellä. Käymme aina heidän luonaan käydessämme leikkimässä kolmen lapsemme kera kys. päiväkodin pihalla, ja lapsemme pitävät siitä kovasti. Piha on aika suuri ja kauttaaltaan aidattu. Pihalla on sepelialue keinujen ja hiekkiksen ja kiipeilytelineiden alla ja muuten pihan on annettu olla metsää. Eli pihalta löytyy paljon vanhoja mäntyjä ja jopa mustikanvarpuja.
Päiväkodissa on kaksi ryhmää, 1-3-vuotiaat ja sitten isompien ryhmä. Sen kummemmin en siis heidän toiminnastaan tiedä, kurkistelen aina vaan ikkunasta sisään ja ihastelen saappaidenkuivauslaitetta, jollainen olisi kätevä joka lapsikodissa!
Ihmettelimme muuten pitkään kun talo rakennettiin että kuinka nopeasti se saatiin pystyyn. Sehän on " siirrettävä" , eli elementeistä parissa päivässä koottu ja sen voi siirtää toiseen paikkaan jos tarve vaatiin taas parissa päivässä.
Tämä keskustelu vahvisti ajatukseni siitä, että Eestinmalmin pk jää pois meidän toivelistaltamme. Ei tuntuisi mukavalta ympäristöltä kerrostalon kivijalka kaupungin vuokratalossa.
Tarkoitit varmaan siis Eestinlaakson päiväkotia. Se oli se kaupungin vuokrakerrostalon alakerrassa sijaitseva päiväkoti.
t. Kapa
Kapa:
Tarkoitit varmaan siis Eestinlaakson päiväkotia.
Joo, juuri niin. Vitsit, että noilla on samankaltaiset nimet., ja tällä äidillä sama pää kesät talvet... =)
ja paikan puolustukseksi täytyy sanoa, että aivan ihana henkilökunta on!!
Meillä poika aloitti siellä 1.8 ollessaan 1.v 4kk ja kaikki on mennyt loistavasti. Ensin olin tosi pettynyt siihen, kun ei päästy kumpaankaan haluamaamme päiväkotiin (Pisa ja Suomenoja) ja siihen, että on Eestinlaakson alueella ja vieläpä kerrostalon alakerrassa.
Mutta plussia löytyy kyllä enempi kun miinuksia
+ Lähellä
+ TOSI ihana henkilökunta
+ Mukava ja reilu johtaja
+ Kodikkaat, siistit tilat
+ Huomioidaan lapsen tarpeet yksilöllisesti
- Kurja piha (ja eikun vanhempainyhdistys asiaa ajamaan)
- Kaupungin vuokratalon alakerta
Tykkään ks. päiväkodissa siitä, että on pieni yksikkö, kaikki aikuiset tuntee lapsen ja hänen tarpeensa ja osaavat häntä hoitaa ja kelpaavat lapselle. Nyt en haluaisi lastani enää muualle laittaakaan. Minusta ne puitteet eivät kuitenkaan ole NIIN tärkeät (tai ei saisi olla) kun itse henkilökunta. Ei lasta kiinnosta onko sisällä hienot lattiat tai seinät tai ulkona vimpan päälle hienot laitteet, vaan lämmin ja vastaanottava tunnelma, syli ja lohtu.
T: Melike (Espoon Kaupungilla lastenhoitajana työskentelevä)kera poitsun nyt 1.v 5kk
Melike77:
Ei lasta kiinnosta onko sisällä hienot lattiat tai seinät tai ulkona vimpan päälle hienot laitteet,
Uskon, että loppujen lopuksi jokaisessa päiväkodissa on hyvät a huonot puolensa. Ja vanhemmat voivat omalla positiivisella asenteellaan vaikuttaa hoidon onnistumiseen! Sellainen asenne välittyi Meliken viestistä!
Toisaalta arvokasta tietoa saat päiväkodeissa olevien lasten vanhemmilta.