Kauppaan lähdössä! Mitä ruokaa loppuviikoksi?? Vinkkejä!
Kommentit (8)
Lohisuikaleita pannulle, perään ruokakermapurkki, mausteita maun mukaan, hauduta. Tarjoa keitetyn riisin tai pastan kanssa. Hyvää!
Kasvissosekeitto? Haluamiasi kasviksia kattilaan paloina, keitä kypsiksi, mausta kasvis- tai lihaliemikuutiolla, pippurilla ym. Surauta sauvasekoittimella sileäksi. Tarjoa raejuustoa kuuman keiton päällä.
eli vaihdellen eri keittoja, makaronilaatikkoa, lihapullia muusin kera, makkara- ja jauhelihakastiketta spaghetin tai keitettyjen perunoiden kera, pinaattilettuja jne. Vaihtelu tosiaan olisi tarpeen mutta usein pää lyö tyhjää :(
Toi kasvissosekeitto oliski hyvä, taidan tehdä heti huomenna! Kalaa meillä ei mies eikä lapset syö, eli se valitetaavasti joudutaan unohtamaan.
ap
lihaperunsoselaatikkoa, makkaramunakasta, pekonikastiketta ja pastaa, kanapataa, italianpataa, ...
+ oikein hyvää salaattia ja punkkua...aahhh!
vaikka rboikkukiusausta.
Meillä tykätään kirjolohikiusauksesta, valmiit kirjolohisuikaleet perunasipulisekoituksen joukkoon ja kerma päälle. Helppoa ja hyvää!
Jos kala on pois pelistä, niin esim. härkäruukku:
Osta sisäpaistia, suikaloi liha ja ruskista kevyesti + samoin herkkusienet ja kuullota sipuli.
Lisää ainekset uuniruukkuun + hapanimelämaustettua kermaa 1prk (uutuus olikohan floran vai valion) + paseerattua tomaattia 1 tölkkiä sellaisenaan. Mausta reilusti suolalla ja mustapippurilla. Voit myös laittaa valko- tai hillosipulia. Uuniin kansi päällä 30min hautumaan, 200astetta.
Lisäkkeenä yrttiriisi ja vihersalaatti. Ohjetta niihin et tarvinne. :-)
Muita helppoja ja nopeita ruokia esim. porsaan sisäfilee täytettynä mozzarellalla ja aurinkokuivatuilla tomaateilla, kokonaiset uunibroilerit yrttitäytteellä, katkarapuparmesan tai herkkutattirisotto, kanttarellipiirakka, uuniperunat erilaisilla täytteillä, täytetyt zucchinit, paprikat, tomaatit, paella, lasagne, jne.
Siksi vinkkejä kyselen kun 3vuotta kotiäitiyttä takana ja ruoka alkaa olla makaroonilaatikko, jauhelihakastike ja makkarakeitto linjaa. Eli muutosta tarvitaan..
ap