sanokaa NY kun aina kehuttu uraanne ja palkkaa niin MITEN
semmoinen hyvä urakehitys etenee? Miten yksityisellä? Miten julkisella puolella? Minkä ikäisenä voi jo olla merkittävässä asemassa ja tienata KUNNOLLA (3000-5000e netto)?
Kommentit (9)
Uraa en ole tekemällä tehnyt, mutta meidän yrityksessä näyttäisi olevan tyylinä näillä " uraohjuksilla" vaihtaa työtehtäviä suht' tiheään eli pari vuotta samassa hommassa ja sitten uuteen vakanssiin. Näin voi aina neuvotella palkan uudelleen.
3000-5000 nettona on ihan julmestusti. Itse tienaan 4300 bruttona ja 2700 nettona. Tonni lisää liksaa ja palkka ois tuon päälle 3000 nettona. En kyllä tosiaan tiedä, miten sais bruttopalkan hilattua päälle viiden tonnin. Nyt siis puhtaasti asiantuntijatehtävissä, ei alaisia.
Akateeminen tutkinto, ikää nyt 34 v. ja palkka 4600 eur/kk. Aloitin lähes kymmenen vuotta sitten, alkupalkkani oli silloin 11.000 markkaa. Siitä se on pikkuhiljaa noussut ja työtehtäviä olen vaihtanut saman yksityisen työnantajan sisällä kolme kertaa. Kaksi kertaa olen ollut äitiyslomalla.
Itse olen isossa virastossa töissä, eikä taida kuin kaikista korkeimmilla palleilla (joita 4kpl) olla tuollaiset liksat. Jos niilläkään. Asiantuntijat tienaa parhaimmillaan bruttona jonkun 3500¿.
Ison kansainvälisen yrityksen hr-päällikkö.
Rahapalkka 4200 ja autoetupäälle.
Kaksi lasta, yksi opiskeluaikana, toinen työsuhteen aikana.
Konsulttitausta, nitä hommia 5v. Sieltä tähän ko. yritykseen hr-asiantuntijaksi, nyt olen puolitoista vuotta vastannt tästä yksiköstä.
Helvetisti töitä ja vastuuta, mutta nautin paljon työstäni.
Akateeminen tutkinto, ikä 33, palkka 5800 brutto, työelämässä 8 vuotta, jonka aikana myös 2 kertaa äitiyslomalla. It-ala, alaisia vaihetelevasti 10-20. Niin ja olen siis yksityisellä puolella. Ala on kova mutta kunnianhimoiset etenevät.
Olen 35-vuotias, ja tienaan nyt tosin vain 2000 ¿/kk, kun siirryin osa-aikaiseksi omasta toiveestani.
Aikaisemmin tein täyttä työpäivää ja palkkani oli 4700 ¿/kk. Olen väitellyt 27-vuotiaana tekniikan alalta. Sen jälkeen olen ollut projektihommissa ja nyt vedän omaa tutkimusryhmää (noin 10 hlöä). Nyt jätin kaiken ylimääräisen pois, joten pystyn hoitamaan kaiken pakollisen osa-aikaisena.
Akateeminen tutkinto, ikää 38 vuotta, nettoliksa 2800 euroa. Teen töitä kuin hullu, nytkin hakkaan duunijuttuja koneella - mitä nyt vähän pinnasin tulemalla tänne... Kova vastuu 30 alaisesta ja tuloksesta.