Vinkkejä "rakennustyömaalla"pidettäviin kesähäihin?
Kommentit (16)
Ei yllätyshäät.Tuota soppatykkiä mekin mietimme ja lohikeittoa myös.
Tuleeko häät yllärinä "talkoisiin kutsutulle porukalle" vai ihan kutsuttuna. Yhteinen tekeminen ainakin kannattaa miettiä teeman äärelle.
naulanhakkaus kisat, maalauskisat tmv. Haukuus ja hyöty samalla ja talo valmistuu talkoovoimin
no sähköä saa agrikaatilla, toimii kahvinkeitin ja jääkaappi
Onko edes katto päällä että on sateensuojaa huonon kelin sattuessa?
Istuinpaikkoja?? joku saattaa ehkä haluta välillä istuuntua
aggrokaatti = vihaisten tyyppien sähkökone
arkikaatti = ei sunnuntaisin
tämä kuulostaa että rahaa häälahjaksi ja keittopalkalla vieraat töihin.
KAMALAA!!!
Minä halusin tyylikkäät häät, mutta budjetti tuli vastaan. Siispä meillä oli 10 vierasta. Mutta oli hienot ja sellaiset kuin halusin.
Bileet voitte pitää sitten erikseen, vaikka talkoobileet tai harjannostajaiset. Tai tuparit. Älkää sotkeko häitä noihin talkoohommiin. Ellette siis kutsu vieraita talkoisiin ja häät ovat yllätys.
Oletteko miettineet loppuun saakka? Miksi juuri raksahäät? Edullisuuden vuoksiko?
Tarvitsette isot katokset 60 hengelle ja pöydät ja tuolit jokaiselle vieraalle. Mahtuuko hyvin tontille ja pysyykö pöydät ja tuolit pystyssä, millainen maasto siis? Vai ajattelitteko että vieraat syö seisten? Sekin kai ok, mutta silloin ruokana ei voi olla keitto. Ellette osta tukusta sellaisia styroksisia syviä kippoja, silloin ei läiky helposti päälle väentungoksessa. Mutta katokset välttämättömät jos sataa vettä koko ajan! Ei välttämättä ole kovin edullista...
Minkälainen pohja tontilla on? Mitä jos on satanut viikon vettä ja maa on mutaliejua? Kannattaa laittaa jo kutsuun että kumisaappaat mukaan.
Mitenkäs 60 hengen vessatukset? Onko jo vessa kunnossa tulevassa talossa (?) vai hankitteko bajamajan? Tällöin täytyy hoitaa myös käsiepesupaikka kuntoon!
Jos kaikki vieraat ovat kavereitanne, niin silloin nuo naulanlyöntikisat ym. kuulostaa kivoilta, mutta jos vieraat eri-ikäisiä, en lähtisi sähläykseen. Menee yleensä vaan vaivautuneen fiiliksen puolelle.
Toisaalta kiva ja erilainen idea nämä häät, mutta kuulostaa minun korvaani hankalalta toteuttaa. Ennemmin pitäisin juhlat esim. seurakuntatilassa joka usein ilmainen, ja toteuttaisin sinne ruuat edulliset ja tutun tuttuja tarjoilemaan. Pitäisin sitten vaikka kunnon harjannostajaiset talolla jos siellä välttämättä pitää juhlia.
sen lisäksi kahvia ja kauden marjoilla täytetty hääkakku. Jos teemana on rakennustyömaa, varmista kutsussa että ihmisille on täysin selvää saapua paikalle farkuissa tai haalareissa.
vieraiden töihin laittamista,vaan pyytänyt vinkkejä moisten häiden järjestämiseen.Tuolit ja pöydät syntyvät vaikka pitkästä tavarasta ja urheiluhenkeä löytyy.Kyseessä pieni kylä,josta varmasti löytyisi myös apua. ap
vieraiden töihin laittamista,vaan pyytänyt vinkkejä moisten häiden järjestämiseen.Tuolit ja pöydät syntyvät vaikka pitkästä tavarasta ja urheiluhenkeä löytyy.Kyseessä pieni kylä,josta varmasti löytyisi myös apua. ap
Vai provoiletko? Minusta raksalla vietettävissä häissä ei ole mitään hauskaa, eri asia pitää häät kotona sitten kun koti on valmis. Jos tässä yritetään jotain "persoonallisuutta" hakea, niin on kyllä niin väkisin väännettyä kuin olla ja voi, ja todellisen säästöbudjetin maku. Häät ovat aina JUHLAT, sekä morsiusparille että häävieraille. Älä tee tästä sellaista jota kadut ja häpeät myöhemmin. Korkokengät täynnä mutavelliä, pikku tihkusateessa laudanpäitä väistellen tunnelma tulee olemaan matalammalla kuin talonne perustukset. Nimittäin AINA joku tulee täysissä juhlatamineissa, vaikka kuinka olisit kutsussa muuta ohjeistanut... Unohda koko juttu, ja ala suunnitella kunnon hääjuhlia jossain asiallisessa paikassa!
Vieraita n.60 ja juhlien järjestämisestä keskeneräisellä tontilla kaipaisin nyt kokemuksia ja kommentteja.Haasteena mm.sähköttömyys,pienet keittiötilat ja se,että rahaakaan ei paljon ole.
Kaikki kommentit tervetulleita:=)