Kun saa " liiton rahaa" niin onko kaikki tarjottu työ pakko ottaa vastaan?
Kommentit (9)
Olen nyt ollut yli puolitoista vuotta työttämänä eikä ole ensimmäistäkään työhönosoitusta näkynyt. Minulla on ylempi akateeminen loppututkinto.
Sanoin, että on ihan varma etten yhtä ainoaa vispilää saa kaupaksi, kun en itse usko että 200¿ vispilä on sen parempi kuin 12¿. Eipä tullut mitään karenssia.
ja työvoimasta annettiin ymmärtää, että sen jälkeen
aletaan vasta oikein tosissaan työllistään minua.
näin juuri kävikin; eka työhönosoitus tuli vasta n. kuukausi
ennenkuin liiton rahat loppuivat. en huolinut paikkaa joten karenssissa olin 2 kuukautta. tämän jälkeen aloin itsekkin paikkoja haeskella
ja tällä hetkellä vakipaikalla kelpo duunissa :) sainpahan oltua
lasten kanssa kotona vielä pari vuotta lisää hoitovapaan päätyttyä ;)
mikään " kiire" töihin kun saa liitonrahaa...eli sanooko työhaastattelussa suoraan ettei kiinnosta..
Sen jälkeen periaatteessa mitä vaan, oli sitten liiton rahoilla tai ei.
js liiton rahojen ja muiden suojaverhojen taakse piiloutuvia tyyppejä!!
tai sitten itse joutui työttömäksi ennen kuin " tajusi" liittyä työttömyyskassaan...
Veikkaan kakkosta.
Niin pien-, että työllistää itse itsensä. Sekä hankintoja tehdessään myös muita.
Jokainen lantti, mikä tulee, on korvausta tehdystä työstä. Ei muusta. En ymmärrä, miksi työnantajan tai liiton tarvitsee maksaa mitään, jos joku ei tee työtä.
Ja tiedoksi, että en ihan pieniä summia sitä liiton rahaa kuussa maksa!
Ja liiton rahojen taakse ei todellakaan voi mitenkään piiloutua! Ennen pystyi vetoamaan, ettei ota työtä, jos palkka on pienempi kuin liiton korvaus, mutta nykyään ei ole MITÄÄN syytä kieltäytyä liittoon vedoten. Jokainen työ sen kolmen kuukauden jälkeen on otettava vastaan tai tulee karenssi= ei rahaa!
Eli liiton rahoista on iloa tasan niin " kauan" kuin osoituksia alkaa satelemaan! ja niitä tulee tiuhaan!