onko täällä dysfaattilasten venhempia paikalla?
Kommentit (7)
Lastenlinnassa arvioon osallistui foniatri, puheterapeutti ja toimintaterapeutti.
Syntyi sektiolla suuren kokonsa takia. Puhetta ei oikein tullut ja ne muutamat sanatkin tahtoivat jäädä pois joita käytti. 2,5 vuotiaana menimme neuvolan kehoituksesta puheterapian arvioon ja pojalla aloitettiinkin pt. Kolmivuotiaana kaupungin lastenlääkäri laittoi lähetteen Lastenlinnaan. Poika oli 3.5 vuotias kun olimme osastojaksolla ja sen päätteeksi hän sai diagnoosiksi puheen-ja kielenerityisvaikeus eli dysfasia.
Nyt pojalta tulee jo puhetta kivasti, sanojen typistämistä on vieläkin sanajärjestys on erilainen tyyliin "Tahtoo lihapullia ei." Nyt kun puhetta on tullut olemme huomanneet kuinka pojan muut erityispiirteet ovat voimistuneet tai sitten ne huomaa paremmin. Hän on lyhytjännitteinen, häiriöherkkä, jonkin asteista aistiyliherkkyyttäkin on huomattavissa.
Pitkän matkan olemme kulkeneet mutta nyt tilanne tuntuu paljon selviytyneen kun poika pääsi päiväkodissa erityisryhmään ja saa kerran viikossa puheterapiaa.
kun puhetta ei oikein tullu ja se oli epäselvää. nyt on puhe parempaa mutta mielestä epäselvää ja hakee sanoja, myös puheen ymmärtäminen on jäljessä. ja myös omasta mielestä vilkkautta tarkkaavaisuuden puutetta ja ryhmässä on vaikea toimia annettujen ohjeitten mukaan, ja ympärillä olevat häiriötekijät vaikeuttavat toimimista. karkea motoriikka toimii minusta ihan hyvin mutta hienomoriikassa on mielestäni ollu aina vaikeutta. ja nyt sai ajan psykologille..
ap
Me emme ole käyneet koskaan psykologin vastaanotolla mutta muutaman tuttavan pojat ovat käyneet neurologin luona. Oletko ajatellut josko poikasi hyötyisi toimintaterapiasta? Onko lapsesi päivähoidossa? meidän pojalle tuo erityisryhmä on ollut oikea lottovoitto. Pieni ryhmä ja henkilökunta joka osa toimia dysfaattisten lasten kanssa.
että kaikki on ok pääsääntöisesti.
ja lapsi on todella kiltti, ei kiusaa muita ja ei ymmärrä ristiriitatilanteita.
ap
pääsitte tutkimuksiin ja kuka ne teki? onko synnytyksen aikana tapstunu mitään erikoista?
T:ap joka epäilee lapsellaan dysfasiaa