Paljonko otitte opintolainaa ja kauanko takaisinmaksu kesti?
Opiskelen yliopistossa nyt kolmatta vuotta ja lainaa on jo melkein 10000 euroa. Vähän huolettaa, että miten mahdan saada maksettua takaisin kun takeita työpaikasta ei valmistumisen jälkeen ole. Ilman lainaakaan en kuitenkaan pärjää. Mitenkäs muilla?
Kommentit (14)
Aloin maksamaan pois 2003 ja kertynyt oli korkojen kanssa yli 8000e (halpaa korkoako..?)
Maksan 100e/kk+korot tietysti erikseen 2krt vuodessa. Puolet vielä jäljellä...
Pakko oli aikanaan ottaa autokouluu+autoon ja vakuutuksiin. Muuten olisi jäänyt yksinhuoltajalla opiskelematta =(
Koko ajan olin edellä maksuaikataulussa. Pankissa oltiin nyrpeitä, kun tein ylimääräisiä lyhennyksiä..
Mulla oli 60 000 mk ja opiskelin 1990-luvulla. Mä maksoin ne neljässä vuodessa takaisin. Reilu puolet meni ihan normaaleissa lyhennyksissä ja loput meni kun ostettiin asunto ja myytiin se pois ja saatiin myyntivoittoa.
Mä kai lyhensin tuhat markkaa kuussa, joka ei ollut erityinen rasite asuntolainaisenakaan.
Varmaa työpaikkaa ei ole kai kellään, mutta kyllä töitä tekevälle löytyy.
jäljellä vielä jotain 600e. Eli kyllä sitä aika pitkään saa maksella!
Maksoin viimeisen erän pois vuonna 1997, en pitänyt mitään kiirettä maksun kanssa, enkä ollut mitenkään tiukilla missään vaiheessa. Pieniähän nuo ovat, kun vertailee asuntolainoihin, tai summiin, mitä toisen ottavat esimerkiksi huonekaluihin asuntoon menevän summan lisäksi.
Takaisinmaksusta en osaa sanoa, kun ovat vähän aikaa sitten valmistuneita
opiskelin 90-luvun alkupuolella ja otin opintolainan kahtena lukukautena, olisiko summa ollut jotain vajaa 2000e yhteensä. lainaa aloin lyhentämään 2 vuotta valmistumisen jälkeen ja vieläkin on 200e lyhentämättä vaikka olen valmistunut 11v sitten ;) lyhennyksiä menee 2x vuodessa n. 50e kerrallaan eli pari vuotta tässä vielä menee...
minä olenkin " vanhojen" opintolainojen piirissä. koko systeemi muuttui sittemmin joten tuskinpa tällainen lyhennystahti on enää mahdollista.
ollut lainaa jotain reilu 12 000 euroa, takaisinmaksun aloin 2001 keväällä, loppuun on maksettu vuonna 2010, eli 9 vuotta makselen.
ja korkojen jälkeen sitä oli nejä tuhatta enemmän kun valmistuin. Takaisinmaksu kesti vuoden ja 4 kuukautta.
tein koko ajan opintojen ohessa töitä.
Maksoin sitä 12 vuotta. 90-luvun alussa korotkin oli yli 10 prosenttia, mutta sain lainan maksettua minimiäitiiyspäivärahoilla ja kotihoidontuella. Työnsaannista ei 80-luvullakaan ollut takeita, mutta lainaa oli pakko ottaa, jos opiskella meinasi.
kaiken kaikkiaan 4900e... nyt jäljellä n.3500e... kyseessä on 3 eri lainaa... ne on maksettu 2009, 2011 ja 2013 mennessä... kaduttaa lainat!
Opiskelin 80-90-luvulla. Maksoin kaiken pois parin vuoden sisällä valmistumisesta, kun onnistuin saamaan hyväpalkkaisen vakityön. :-)
koska valmistun niinkin hyväpalkkaiselle alalle kuin sairaanhoitajaksi, en halunnut, että matkassa kulkee sitten velkakin.
Hyvin on pärjätty, kun olen samalla tehnyt keikkatöitä