Aloitin määräaikaisen työsuhteen ja siitä pari viikkoa tulin raskaaksi
Jouduin kertomaan asiasta pomolle. Nyt on todella pahat aamupahoinvoinnit, enkä kehtaisi pahemmin olla poissa niiden takia töistä. Töissä oleminen on tuskaa. Voinko olla poissa ilman huonoa omaatuntoa, koeaika ei ole vielä loppunut edes.
Kommentit (19)
purkaa ilman pätevää syytä. Mulla on sen verran lyhyt työsuhde, että haluan tämän nyt kuitenkin pitää t ap
pitää siihen olla HYVÄ SYY, eikä raskaus ole SYY purkaa työsuhde, sen enempää määräaikainen kuin vakituinen. OIKEASTI on näin - usein vain puretaan ilman kunnon syytä ja toinen osapuoli hyväksyy sen, kun ei uskalla/osaa/viitsi nostaa asiasta meteliä ja vaatia oikeuksiaan. Kun väkisin ei ole kiva olla siellä työpaikalla eli vastoin toisen tahtoa.
määräaikainen työsuhde on eri asia kuin vakituinen, jossa on koeaika 4 kk. Määräaikainen on määräaikainen. Olet sitoutunut sopimuksessa määritellyksi ajaksi töihin ja ei siitä helpolla pysty joustamaan.
Voithan aina hakea saikkua.
Olin viiden kuukauden määräaikaisessa työssä ja tosi pian aloittamisen jälkeen tulin raskaaksi ja siitä pari viikkoa eteenpäin alkoi ihan kammottava pahoinvointi. Yritin ensin sinnitellä töissä, sitten otin muutaman päivän sairasloman ja palasin töihin, mutta ei siitä mitään tullut. Loppujen lopuksi olin lähes koko loppuajan sairaslomalla lukuunottamatta muutamia kertoja, jolloin taas urheasti yritin mennä paikalle (ja mokailin, kun olin niin huonossa kunnossa).
Ei sille vaan mitään voi. Musta tuntui ihan kauhealta, mutta vaihtoehtoja ei ollut. Mun pahoinvointi oli sitä luokkaa, että oksensin monta kertaa päivässä enkä kotona voiut tehdä muuta kuin maata sohvalla. Onneksi ne siellä töissä suhtautuivat olosuhteisiin nähden hyvin, vaikka pulassa olivatkin. Ihan hirveetä se kyllä itselle ja omalletunnolle oli.
voi olla koeaika ja voidaan myös sopia irtisanomisajasta. Eli kannattaa olla tarkkana työsopimusta tehtäessä.
Koeajalla irtisanottaessa työntekijän ollessa raskaana työnantajan on selvitettävä irtisanomisen syy, eli on oltava näyttöä muusta syystä kuin raskaudesta. Muuten koeajalla saa irtisanoa ilman perusteluja.
t. hr-alalla työskentelevä
Sairaslomatodistuksen tarvitset toki. Onnea odotukseen, toivottavasti pahoinvointi hellittää pian :)
sana ja sana, eli oikeuteenhan se sitten menee, kukaan työnantaja niin tyhmä ole, että sanoo, juu sori, kyllä se raskaus olikin se irtisanomisperuste.
Siinä voi tehdä Johanna Korhoset, eihän sitäkään irtisanottu lesbouden takia vaan luottamuspulan..
niin pitääkö mun selvittäää syy? Pitää olla syy vai ei pidä olla syytä..??
lapsen niin joutuu kärsimään hirveestä pahoinvoinnista ensin. Ku vois edes vaan levätä, mut seki tuntuu kauheelta.
irtisanomisen syystä. Siis jos sinulla on koeaika ja olet raskaana. Määräaikaisesta ei ilman erikseen sovittua koeaikaa edes muuten saa laillisesti irtisanoa kesken sopimuskauden.
Ei, en irtisanonut työsuhdettani, enhän mä tiennyt kuinka kauan se pahoinvointi kestää ja muutenkin, ei sekään musta olisi ihan reilua ollut (siis itseäni kohtaan tällä kertaa). Odotin vaan että pahoinvointi loppuisi, mutta työsuhde ehtikin valitettavasti loppua ennen sitä.
eli aina jos koeajalla irtisanotaan raskaana oleva työntekijä, on työntekijällä oikeus saada perustelut irtisanomisen syystä (syy EI saa olla raskaus). Jos syyt eivät ole uskottavat, voi asian viedä oikeuteen (liiton lakimies auttaa näissä).
ja perustella asia jotenkin muuten kun raskaudella. Tyhmähän sitä työnantaja olisi, jos myöntäisi että raskauden takia irtisanotaan. Itse yrittäisin sinnitellä töissä ja otttaa välillä muutaman päivän sairaslomaa (tai mitä nyt lääkäri kirjoittaa). Voihan sitä syksyllä olla flussaa, vatsatautia ym muutenkin. Raskautta en myöntäisi, ennen kun olisi pakko.
Eli olen määräaikaisessa työsuhteessa vuoden loppuun asti ja nyt on rv 13 ja olen käynyt alusta asti töissä yksi kuume poissaolo.
Haluaisin että jatkaisivat sinne äippäloman alkuun sopimusta. Mitäs luulette jatkaako työnantaja.'
Jos siis oletetaan ettei tule sairaslomia eikä muuta ongelmaa.
Siihen voi ja kannattaakin pyytää sairaslomaa, koska se ei ainakaan parempaan suuntaan mene töissä olemalla. Yhtä hyvin olisit voinut saada jonkin muun sairauden etkä olisi sillekään voinut mitään. Ei kannata tuntea huonoa omaatuntoa millään tavalla!!! Vaikka raskaus onkin "itseaiheutettu" tila niin kova raskauspahoinvointi ei ole! Eikä sitä edes ensi kertaa odottava voi aavistaa etukäteen, että sellainen tulee.
Huom. Nyt tarkoitan todellakin VOIMAKASTA pahoinvointia (jollainen ilmeisesti ap:llakin on), en normaalia aamuyökötystä.
koska juuri se suojaa sinua irtisanomiselta. Jos olet jatkuvasti poissa töistä ja sanot vaan, että on flunssaa, niin työantaja voi irtisanoa sut kesken koeajan ilman mitään perusteluja. Mutta jos työnantaja tietää sun olevan raskaana, hänen on perusteltava se irtisanominen - ja sairauspoissaolot raskauden takia eivät kelpaa perusteluksi :-)
Naisilla on oikeus tulla raskaaksi eikä se saa heikentää naisen oikeuksia työelämässä. Jos joudut olemaan pahoinvoinnin takia sairauslomalla, sniin olet. Kurjaahan se on, mutta ei se ole sun vika sen enempää kuin selkäkivut tai influenssakaan. Meillä yksi mies oli juuri 6 viikkoa sairauslomalla telottuaan jalkansa futiksessa, eikä taatusti potenut huonoa omatuntoa! Onko raskaus muka jotenkin itsekkäämpi tai huonompi syy? Naiset on vaan niin kauhean yhteisvastuullisia ja aina uhrautumassa ensin itse, ettei vaan katsota pahasti. Nyt leuka pystyyn ja pidät laissa sovituista oikeuksistasi kiinni!
kans pahoinvointia, eikyllä näin pahana etten olis töihin voinu mennä. t ap niin ja kiitos kaikille paljon vastauksista
että sä ajattelet nyt vauvaa ja itseäsi. Jos sulla on voimakasta pahoinvointia, sä otat saikkua. Jos menettäisit työn sen takia, se kertois aika lailla esimiehestäsi. Miten hän hyväksyisi esim. lapsen sairastelut, erityisongelmat tms?
Mä olin huonovointinen aina sinne rv 18 asti ja kävin opiskelemassa.. oli sekin kun oli tentti, yritin pidätellä oksennusta ja sen jälkeen juoksin vessaan :)
Mutta tosiaan täälläkin sanottiin että raskaus EI ole syy irtisanoa. Tietysti esimies saattaa katsoa että huonovointisena et voi yksinkertaisesti tehdä työtäsi.
koeaikana. Tai koeajan lopulla ilman mitään kovin merkillistä syytä..