14-v. pojalla huoneessaan juliste jossa nainen keikistelee tissit ja tussu paljaana!
Kommentit (241)
Siinä sitten poika saisi miettiä, onko asiallinen vai ei.
että niin kauan kuin mun katon alla asuu niin niitä ei seinille laiteta. Oman kämpän seinille saa sitten niitä pillunkuvia ripustaa niin monta kuin tykkää.
Eikö koti olekkaan myös lapsen koti?
nimenomaa LAPSEN koti. Oikeastiko pitäisi kunnioittaa jonkun murkun aivopieruja niin paljon, että tuollaisista paljaista perseistä oikein neuvoteltaisiin..? Tuon ikäinen on edelleen holhottava ja jos kasvatus naisten arvostamisesta ei jostain syystä tuohon ikään mennessä ole mennyt perille tai kyse on kapinasta, niin ihan taatusti määrään ottamaan kuvan pois. Ja itsenäistyvän nuoren autonomiat my ass... Kuten sanottu, kun poika itse seinistä maksaa niin saa niihin myös mitä tahansa ripustella, mutta ei minun maksamassani talossa.
pipot kiristää.
Mun miehellä oli aikanaan näitä naisten kuvia seinällä.. Eipä hänen äitinsä käskenyt niitä pois ottamaan eikä ne myöskään mua tyttöystävänä häirinneet.
Kyllä ne sieltä taisi aikanaan sitten kadota.
En käskisi omaa poikaani ottamaan pois, hänen huone eikä mua edelleenkään häiritse. Onko mammoilla kenties huono itsetunto?
olohuoneen seinälle alastonkuvan keski-ikäisestä miehestä. Tajuaiskohan se sitten.
Esisin vastaavan miehestä ja laittaisin olohuoneeseen sen seinään kiinni.Siinä sitten poika saisi miettiä, onko asiallinen vai ei.
Mutta meitä on moneen junaan. Alastomuudessa ei sinänsä mitään ongelmaa, mutta alastomuuden ja ihmisarvon kaupallistamisessa kyllä. Ja nämä nakukuvat ovat juuri sitä. Kuten moni ylläkirjoittant totesi; MINUN omistamassani kodissa ei KENENKÄÄN hallussa olevista huoneista löydy yhtään roskakuvaa.
Hauska muuten tuo lainaamani tekstipätkän oivallus ;o) Saattaisinpa tehdä saman.
pipot kiristää.
Mun miehellä oli aikanaan näitä naisten kuvia seinällä.. Eipä hänen äitinsä käskenyt niitä pois ottamaan eikä ne myöskään mua tyttöystävänä häirinneet.
Kyllä ne sieltä taisi aikanaan sitten kadota.En käskisi omaa poikaani ottamaan pois, hänen huone eikä mua edelleenkään häiritse. Onko mammoilla kenties huono itsetunto?
Ei vaikuta naisen kirjoittamalta, vaikka uskonkin että joku nainen voi ajatella samoin. Muotoilisi silti asian eri tavalla.
julisteet, mutten alastonkuvia. lähtisi kyllä seinästä, ja päälle puhuttelu. mitä siitäkin kun pojan huoneessa käy muitakin, esim. pieniä serkkujansa, näyttää nyt tommosia pienille lapsille. ei ei,sanon minä.
Omassa nuoruudessani pornolehtiä joutui aina piilottelemaan. Aika monella niitä oli jo ala-asteella.
ja jos olisi esim. brunette niin tuumaisin varmaan tyyliin "brunetet on sinun makuun?" Ja kyllä, kaksi miehen alkua kasvamassa meillä ja tilanne tulee varmasti vastaan.
olohuoneen seinälle alastonkuvan keski-ikäisestä miehestä. Tajuaiskohan se sitten.
Juolahtaako mieleesi mitä poika ajattelee tytöistä? Haluaisitko, että sinun tyttösi olisi tuon pojan kohde? Tottakai haluaisit, sitähän sinä tarkoitit -eikö?
Äiteelle sanoisin, että onko jäänyt keskustelut elämää varten juttelematta? Omassa kodissasi annat pitää tuollaista kuvaa seinälläsi ja vielä kyselet neuvoja täältä! Missä kunnioitus sinua kohtaan tai yleensä naisia kohtaan?
Dr Phililtä mitä pitää tehdä. Poikahan voi saada vaikka millaiset traumat jos nyt toimit ominpäin ja teet niinkuin itsestä parhaalta tuntuu.
Minä en tekisi mitään. Tai rippuu fiiliksestä. Jos olisin vekkulimaisella tuulella, saattaisin piirtää tädille viikset.
Mut en kyllä usko, että pojat pitävät noita kuvia seinillä halveeratakseen naisia. Miehiä ja murrosikäisiä poikia varsinkin kiinnostaa naisen vartalo. Poika on vielä niin nuori, että varmasti siinä on mukana näyttämisen halua ja osittain kapinointia. Kavereiden silmissä näyttää coolilta, mut vanhemmat saattaa kauhistella.
En ymmärrä, mitä pahaa on kuvien katselussa. Ne kuvissa olevat naiset ovat varmasti omasta tahdostaan riisuutuneet kameralle.
Sanoisin että "jaahas, kerta tuo kuva sinusta hyvän maun mukainen ja sopiva niin on varmasti sopivaa että siihen viereen kiinnitetään samanlainen kuva äidistä?"
Jos revittelykuva seinällä on kunnianosoitus nais- kauneudelle, onhan sen oltava myös kunnianosoitus sitten äidillekkin?
Valinta taitaisi olla selvä..
Lapsella on oikeus toteuttaa itseään parhaalla katsomallaan tavalla ja meillä vanhemmilla ei ole oikeutta kieltää heiltä mitään. Se voi laukaista heissä tarpeetonta stressiä ja mielipahaa.
Vielä tulee se vaihe kun hän alkaa viljelemään kannabista huoneessaan ja sekin on tietysti sinun hyväksyttävä.
Ja jos laittais niin se lähtis sieltä samantien. Mä en hyväksy tollasta ollenkaan.
käytöstapoja, ja nakukuvien seinällä pitäminen nyt vaan ei ole ihan normaalia käytöstä. Samalla tavalla kuin pippelin näprääminen pikkupojilla on yksityisasia, niin on isommallakin pojalla nämä kiinnostukset, ja kyllä se pitää lapselle opettaa. Kyllä sellainen aikuinen mies, joka nakukuvia seinällään pitää on aikamoinen luuseri, ja rajaa elämästään pois monta mahdollisuutta.