Voi paska, aamulla klo 5.45 lähtö viikonloppumatkalle.
Eikä aavistustakaan mitä ottaisin mukaan vaatteet, kaikki narulla tai likaisina tai ainakin silittämättä. Kaiken lisäksi olen odotanut matkaa malttamattomana. Missähän mun kassikin on?
Kommentit (3)
En haluaisi kovin montaa vaatekertaa ottaa mukaan. Ilmoista kun ei tiedä sataako, paistaako vai on mitä niin vähän joka vaatetta saa kantaa.
Sikäli mikäli vielä täällä roikut:
Ota mukaan pari alaosaa (toinen lämpimämpiä, toinen viileämpiä ilmoja ajatellen), perustoppi joka matkapäivälle ja sitten sellainen näihin sopiva neule tms, joilla pärjäät vähän viileämmässkin säässä, jos sellainen sattuu yllättämään. Näitä sopivasti yhdistelemällä pärjäät säässä kuin säässä. Huippuhelteellä ei tarvitse välttämättä olla minihameessa ja vähän viileämmässäkin kelissä pärjää kyllä capreillakin.
Kahdet kengät, toiset sellaiset, joilla on hyvä kävellä ja toiset sellaiset, joita on kiva katsella.
Sopiva määrä kosmetiikkaa ja muita kauneudenhoitovälineitä
Sopiva määrä alusvaatteita ja sukkia
Sateisen kelin varalta joko sateenpitävä takki tai sateenvarjo
Tarvittavat lääkkeet ja joka tapauksessa varmuuden vuoksi pari laastaria ja särkylääkettä.
Sitten vielä matkaliput, passi, rahaa, matkavakuutuskortti (jos sellainen on), tarvittaessa matkalukemista ja kamera, jos haluat sen ottaa mukaan.
Siinä se! Kaikkea et voi ottaa mukaan, ja oli sinulla laukussa mikä asu hyvänsä, luultavasti matkalla harmittelet, ettet kuitenkin ottanut jotain muuta. Turha murehtiminen siis pois, pieleen meni kuitenkin :)
kun joutuu matkalle lähtemään. ;^)
Nyt ylös tuolista ja vaatteita etsimään! Kyllä sä sieltä vaatteet löydät!