Pahoinvointi loppuraskaudesta?
Onko normaalia, nyt sunnuntaista lähtien on joka ilta tullut tosi huono olo. Oksettaa ja vatsaa vääntää, olo voisi olla samanlainen kuin oksennustaudissa, tosin mitään ei tule ylös. Rviikkoja nyt 33+6.
Vaavi melskaa ihan normaalisti, tosin sen liikkeet välillä tekee olon vielä huonommaksi.
Kommentit (5)
Alkuraskaudesta oli pientä pahoinvointia, mutta ei mitään tähän verrattuna. Silloin se hedelmä tms auttoi, nyt ruoan ajattelukin saa karvat nousemaan. Yritin käydä oksulla, jos se olisi auttanut, mutta kun mitään ei tule ylös.
Kävi mielessä myös listeria, mutta kuumeilu oireet ei kai täsmää, vaikka muuten onkin ihan kipeä olo. Kaikista oudointa on, että olo tulee aina vasta iltapäivällä/ illalla, ja mitä myöhempi on, sitä pahempi olo myös.
Tuntuu vaan niin oudolta, kun on voinut niin hyvin muuten koko raskauden ajan..
..nyt viikkoja 33+1 ja jos en kolmeen kahteen tai kolmeen tuntiin pistä mitään suuhuni niin alkaa heikottaa ja suoraan sanottuna oksettaa!! Eli välipalana viiliä, porkkanoita, omenaa ja appelsiinituoremehua niin pärjään. Tässä alkuviikolla söin tosi epäsäännöllisesti ja tyhmästi kahtena päivänä olosuhteiden pakosta (kotipizzaa ja rollsin hampurilaisen), olo oli aivcan hjirveä. Valvoin yöllä ja hikoilin ja pyörin sängyssä kun oksetti ja pyörrytti ja kaikkea... :(
Eli olen oppinut, että aina jotain välipalaa tai vähintään juomista mukana!! Huono olo saattaa yllättää milloin vaan. Kaikki neuvolaseurannassa on ok, niin kai vaan kuuluu raskauteen..
-Peppiina
Mulla kans loppuosio menossa. Rv 34 ja viime viikosta lähtien lievää pahaa oloa ollu. Olen yhdistänyt pahan olon ainakin liian pitkiin ruokailuväleihin..myös selinmakuulla tulee öklö olo. Mulla kulkee aina käsilaukussa mukana joku hedelmä tai sokerista juomista hätävarana.
eli olisiko voinut olla joku pöpö liikkeellä, koska eilen olo oli sitten niin paha, että tuli yöllä ylös oikein kunnolla ja vatsa toimi vähän turhankin hyvin, ja tänään sitten ruoka ei ole maistunut, ennen kun nyt. Eli taidetaan olla voiton puolella!
En ole huomannut, että tulisi pahaa oloa jos ruokailuvälit on pitkät, mutta kai sekin on vaihtoehto..tosin useimmiten ne eivät ole päässeet liian pikiksi venymään ;)
Tosin minulla vähän vähemmän viikkoja (28). Itsellänikin ollut oksettava olo nyt viime viikosta lähtien. Alkuraskauden pahoinvoinnista en kärsinyt tässä raskaudessa eikä kahdessa aiemmassa raskaudessa ole tällaista tullut loppua kohden.
No, sain muutaman vastauksen samanlaisesta vaivasta kärsineiltä. Ehkä se on vain asiaan kuuluvaa.
Itse yritin syödä aina välipaloja (yleensä nektariini tai joku muu hedelmä) kun alkoi oskettamaan, mutta ei auttanut.
Tänään sitten aloin miettimään, että olisiko se runsas hedelmien syönti (=paljon hedelmäsokeria) yhteydessä pahoinvointiin. Tänään en ole juonut kahvia enkä syönyt hedelmiä. Muutenkin välttänyt makeaa. Lounaan jälkeen otin REnnien, kun meinasi vähän närästää. Välipalat ovat olleet suolaisia. Olo on ollut hyvä tänään. Ei pahemmin oksettanut. Ehkä hihkaisen liian aikaisin...tiedä häntä. mutta tänään on ollut hyvä olo, se on pääasia.