Onko VVO:n vuokra-asunnot aina rauhattomia?
Kannattaako kahden pienen lapsen kanssa muuttaa sellaiseen?
Kommentit (13)
Riippuu talosta. Asutaan VVO:n uudehkossa asunnossa, ja rapussamme asuu lapsiperheitä ja yksinasuvia. Tosi rauhallista on ollut! Toisaalta toiset lapsiperheet ymmärtävät, että lapsista lähtee ääntä.
Meidän taloyhtiö on ainakin suht rauhallinen, vaikka talo onkin kaupunkimme (Espoo) aika huonomaineisessa osassa. Kyllä ne äänet tulevat ihan tuolta ympäristöstä, mutta ei sieltäkään häiritsevästi. Olemme siis aika onnekkaita, vai?
vvo:lla ja kumpikaan ei miellyttänyt. rauhatonta todellakin. ja huonosti hoidettu asiat.
ja vvo hoitaa asioita tosi huonosti. lähettää turhii laskuja ja meillä on muutenkin ollu ongelmia niitten kaa. onneks ei oo enää vvo:n asuntoo.
Uusi asunto on hakusessa. Ollaan muuten siellä pisimpään jaksaneitten joukossa. Muuttoautot on lähes kuukausittain pihassa.
Taloyhtiössä muutama tantta sanelee muille asumisen ehdot (vaikka on yleiset järjestyssäännöt) ja elelee itse kuitenkin omalla tavallaan kuin pellossa.
Moni ei jaksa elää talossa, jossa tehdään valitus jos naapuri käy pissalla yöllä, lapset leikkivät liian äänekkäästi pihassa tai ajavat siellä polkupyörillä. Aiheesta kuin aiheesta väännetään valitusvirttä. Ei enää riitä huumoria meilläkään. Oman ostaisin, jos rahat riittäisi.
oli kyllä tosi kiva asunto, uusi,valoisa ja siisti. Asunto sijaitsi huippupaikalla ja mukavia naapureita.
Yläkerrassa asui alkoholisoitunut pariskunta, jossa mies pahoinpiteli naista ja koira huusi yksinäisyyttää yökaudet. Kun kerran sitten jouduin soittamaan keskellä yötä poliisit, kun se pahoinpitely kuullosti jo siltä, että nyt menee henki, niin päätin, että tämmöisessä ympäristössä minun lasteni ei tarvitse kasvaa. Onneksi eivät koskaan heränneet öisin tähän.
Sitten alakerrassa asui mummo, joka ei voinut sietää lapsia. Kun lapseni leikkivät päiväkotipäivän jälkeen kotona, kertoi, että " teillä on helvetti irti, kun lapsesi leikkivät" . Meillä on vielä siten, että sisällä ei edes saa juosta :). Lapsilla vielä säännöllinen rytmi ja nukkumaan kävivät aina viimeistään klo 20 ja päiväkodista hain n. 16 aikaan, että tuota sillein.
EN SUOSITTELE!
Muutettiin vieraalle paikkakunnalla ja ihana sunnon ulkoasun (oli loistava) ja pihan ja sijainnin takia valittiin se VVo asunto... Mutta ihan viikon asumisen jälkeen jo tajuttiin virhe,kamalan möykkääviä naapureita... Ja vaikka muuton yhteydessä satiin lupauksia VVO:lta mm avainten toimituksesta sähkötolppaan yms niin jouduttiin soitteleen ja pyyteleen useamman kerran (ja tuo avain oli vain yks esimerkki)...
6kk asumisen jälkeen vaihdettiin kunnan asuntoon hätäpäissään,kun tuttu asui tässä talossa ja kehui rauhalliseksi. Saatiin just rempattu asunto ja nyt 4 vuoden jälkeen ei vieläkään mitään moitittavaa,ihanaa on asua!! Suorastaan pelottaa kun puhuvat et VVO ostais tuon viereisen kerrostalon :(
voi tapahtua ihan missä vain kerrostalossa.
valittaa ihan kaikesta. Onneksi valittaa kaikille tasapuollisesti, niin kyetään vastustamaan häntä yhteistuumin :)
Tosin aluekin on kaupungin arvostetumpia, tässä on kolme vvo:n taloa.
.. tarvittais vuokra-asunto Hgistä 5-6 kuukaudeksi, eikä haittaa vaikka olis rauhatontakin! :D
Ollaan asuttu VVO:n talossa Vantaalla viisi vuotta ja ollaan ihan tyytyväisiä. Rauhallinen alue ja talo, paljon lapsiperheitä. Ainoa " meteli" on se mitä nyt lapsista tulee. Ei edes satu yhtään kyylääjää asumaan talossa.