Kanarian saaret vai USA? Matkan hinnaksi tulisi suht sama, ei suurta eroa.
Hyviä ja huonoja puolia molemmista siis kaipaisin :)
Kommentit (11)
Olisi helpompi kertoa plussia ja miinuksia kun tietäisi minnepäin.
Eipä taida Yhdysvaltoihin päästä samalla hinnalla.
Siis lennot, auton vuokra, asuminen, syöminen. Shoppailu on sitten erikseen.
ap
Vierailija:
Eipä taida Yhdysvaltoihin päästä samalla hinnalla.
Kanarialle pääsee huomattavasti halvemmalla, vai mistä aiotte matkanne ostaa jos samanhintaisia ovat
Mutta siis, Kanarialle lähtisimme pakettimatkalle, Floridaan maksamme vain lennot. Kaikki on laskettu tarkkaan ja Kanarian matka tulisi vähän KALLIIMMAKSI tai suht saman hintaiseksi. Meitä on kaksi aikuista ja kaksi lasta, joista toinen 1v.
Mutta olisko kenelläkään omia kokemuksia lähinnä kanarialta?
ap
Kanaria on niin pieni paikka että se ei enää kiinnostanut meitä. Joka puolella pelkkiä hotelleja ja yksi täynnä oleva ranta. Vuokraa auto ja kierrä saari päivässä... Ostosmahdollisuudet tyyliin joka iikalle I love
Gran Canaria-paidat, jipii! :/
Teimme sitten reissun Floridaan ja voi sanoa että takaisin on pakko päästä!!! Niin paljon katseltavaa ja nähtävää... Omatoimilomalla voit lekotella välillä upeilla pitkillä biitseillä ja kun se kyllästyttää, isot kaupungit ovat lähellä. Outleteista saa pilkkahinnalla ihan kunnon vaatteita ja hyviä merkkejä. Hyvällä tuurilla loman aikaan voi saada liput huippuhyvään konserttiin, hienoon urheilutapahtumaan jne. Floridassa on niin paljon nähtävää että auto kannattaa vuokrata. Liikenne on aika hurjaa, motarit 8-kaistaisia mutta kyllä siellä pärjää.
Ainoa miinus on pitkät lennot mutta kyllä sen kestää. :)
Kanarialla on vaikka mitä nähtävää mutta eihän tuolla asenteella kannata matkustaa. En sanoisi pieneksi paikaksi kun on sentään 7 saarta, oletko kiertänyt kaikki??? Käypä esim. Hierron saarella niin ei tarvitse hotellikyliä katsella. Ikävää että yleistät koko Kanarian hotellikyliksi.
Vierailija:
Kanaria on niin pieni paikka että se ei enää kiinnostanut meitä. Joka puolella pelkkiä hotelleja ja yksi täynnä oleva ranta. Vuokraa auto ja kierrä saari päivässä... Ostosmahdollisuudet tyyliin joka iikalle I love
Gran Canaria-paidat, jipii! :/Teimme sitten reissun Floridaan ja voi sanoa että takaisin on pakko päästä!!! Niin paljon katseltavaa ja nähtävää... Omatoimilomalla voit lekotella välillä upeilla pitkillä biitseillä ja kun se kyllästyttää, isot kaupungit ovat lähellä. Outleteista saa pilkkahinnalla ihan kunnon vaatteita ja hyviä merkkejä. Hyvällä tuurilla loman aikaan voi saada liput huippuhyvään konserttiin, hienoon urheilutapahtumaan jne. Floridassa on niin paljon nähtävää että auto kannattaa vuokrata. Liikenne on aika hurjaa, motarit 8-kaistaisia mutta kyllä siellä pärjää.
Ainoa miinus on pitkät lennot mutta kyllä sen kestää. :)
Jos viikon loma, niin Kanarialle.
1-vuotiaan kanssa lentäminen ei ole järin " rentouttavaa" ja kun siihen lisätään suuri aikaero, niin en lähtisi lyhyemmälle reissulle.
vaan säästelisin sitä reissua joitakin vuosia. Sitten alkaa lapsillekin jo jäädä muistikuvia reissusta! Siitä matkasta ei sitten kyllä tule halpa, pääsyliput Disney Worldiin, SeaWorldiin, Universal Studioille, Kennedy Space Centeriin jne. eivät ole ihan halpoja...
Floridassa lisäksi kaikki välimatkat ovat pitkiä, joten autossa istumiseen menee helposti tuntikausia. Kartalla etäisyydet näyttävät pieniltä, mutta mittakaava pettää. Kanarialla liikkuminen on siinä suhteessa helpompaa, kun kaikki on lähempänä.
Paljon tietysti riippuu siitä, mikä on lopullinen matkakohde. Kanarian saarilla on turistirysiä, mutta on myös paljon muutakin. Palm Beachistä en osaa oikein sanoa mitään, olen käynyt siellä vain yhdessä jättikokoisessa ostoskeskuksessa ja Flagler-museossa. Kaunis paikka se kyllä oli.
Minkä ikäisiä lapsia? Ja ihan mielenkiinnosta, miten voivat olla öbaut samanhintaisia, Jenkkeihin lentäminen ei vissiin nykyään ole ihan halpaa...?