Asuntomessut -olipa pettymys!
Ei ollut kovinkaan hienoja taloja tänä vuonna Hämeenlinnasssa, lisäksi vain muutama sisustus oli laadukas ja yksilöllinen. Plääh. Ei mitään tuomista omaan ideavarastoon.
Miten muut kävijät, mielipiteitä?
Kommentit (18)
Taloista pidin Villa Lumpeesta ja GSP-talosta.
Huonekorkeutta (erityisesti olohuoneissa) runsaasti - ainoa seikka, mistä pidin.
järkyttäviä, saati sitten valituilla materiaaleilla ja sisustuksilla. Ei normaali-ihmisen saavutettavissa mitenkään.
kaikki ulkoapäin . en ottaisi mitään niistä itselleni .
Mutta nuo talot ovat hevon kuusessa!
Esim. halvempia ja kalliimpia, yksikerroksisia ja kaksikerroksisia jne. Talojen hintahaitarin pitäsi mielestäni olla esim 200000-700000. Näin asuntomessuista saisi paljon enemmän irti. Voisi oikesti vertailla halvempia ja kalliimpia sisustuksia jne.
ja epämiellyttävän asuinalueen. Niistähän nimenomaan pääsee eroon, kun rakentaa koko alueen kerralla.
Tavistaloja olivat tänä vuonna, en tykännyt.
Ainoan Kannustalokin (missä yleensä kivat kodikkaat sisustukset) oli suunnitellut karihtala, jonka sisustuksista en tykkää yhtään.
Ja värit kanssa.
Parissa talossa oli kylppärissä tai vessassa ihan samoja laattoja kuin meillä. Sisustusvärien päälinjat (harmaa, ruskea, valkoinen) myös kuin suoraan meidän talosta =) Niin, ja meillä on paljon valkoisia korkeakiiltoisia huonekaluja.
Siis tykkäsin.
kuten ompeluhuonetta, musiikkihuonetta, huonetta maalaamiselle jne.
Tuntuu, että arkkitehtuurin ja sisustuksen lähtökohtana on mahdollisimmat avarat edustustilat. Jos minä rakentaisin puolen miljoonan euron talon, niin siellä pitäisi pystyä tekemäänkin jotakin eikä vain patsastelemaan.
Sellaiset, jotka vetoaa mahdollisimman taviksiin mahdollisimman suurella volyymillä. Kaipa ne haluaa vain talot myytyäkin, mutta ei niissä mitään esittelemistä ole...
Suoraan kuin meidän firman edustustiloista. Ei tullut sellaista " koti" -oloa.
(tai sisustussuunnittelijat) haluavat suunnitella tosi kylmiä sisustuksia. Siis mulle tulee just sellainen kylmä olo tuollaisissa paikoissa. En voisi kuvitella sinne lapsia ja pullantuoksua, vaan jotain aikuisia ihmisiä punaviinilasit kädessä juttelemassa maailmanpolitiikasta.
Onneksi makuja on monenlaisia ja kukin sisustaa miten tykkää :)
Mä en ainakaan jaksais asua 3-kerroksisessa talossa, jossa on korkeat huoneet. Tai eipähän ainakaan tarvis käydä salilla. Toivottavasti ei myöskään kukaan perheestä loukkaa jalkojaan.
Ja tosi turvallista lapsille, sellaiset kapeat ja jyrkät portaat kaikissa.
Hyvin älykästä myös rakentaa jotain lämmitettyjä altaita ulos, ei vie yhtään sähköä talvella! Ei mikään ihme, että moni asuntomessujen rakentaja joutu ihan helvetinmoisiin velkoihin ja osa joutuu myymään talonsa kun ei oo varaa muuttaa sinne enää.
kamalan tummia ja kivisen ankeita.
Kivitalot olivat aika samannäköisiä ulkoapäin, myös sisustus. Mutta kivoja ideoita sain itselleni.
se kannustalojen olohuoneessa oli kivat kalusteet ja nätti tyyli, talo oli muuten epäonnistunut mielestäni, esim. keittiö ei sopimut tyyliin yhtään ja oli ruman laitoskeittiön näköinen. Se ristomatti ratian suunnittelema talo oli kivan värikäs, mutta auttamttoman epäkäytännöllisesti sisustettu. Zirkoni oli ihan kamala. Jämerän talo oli kiva kun korkea tila oli ruokailuhuoneessa, ja olohuoneessa oli matala katto, minun makuuni noin päin sopii paremmin. Siellä oli myös kaunis harmaavalkoinen sisustus jossa oli kuitenkin sen verran romanttisia muotoja ettei tuntunut kalsealta. Onniksi ei enää paljon näkynyt niitä öklöjä sohvia sillä sellaisella divaanikielekkeellä. yöööh!