Abortin tekijät ei varmaan yhtään ajattele miltä tuntuu
muista lapsista kuulla että sisarus on riistetty :(. Ja älkää sanoko ettei ne saa tietää, tavalla tai toisella asia kyllä paljastuu. t. nimim. surullinen esikoinen
Kommentit (15)
Ei, en ole tehnyt aborttia.
mietin vaan teoriaa, että jos äidilleni (55 vee) olisi tehty abortti kun hän oli sanotaan vaikka 15-vuotiaana, niin mistä minä sen tietäisin nyt vuosikymmenet myöhemmin?
lapset nyt 3v. ja 5v. ja se riistetty esikoinen olisi 24v. tiesin sen, että en pysty äidiksi, kun ikää oli 17v. niin lapsellinen ja tyhmä olin.
toki toivon, että en olisi aborttia tehnyt, mutta sillä hetkellä se oli ainut oikea vaihtoehto.
Ja vaikka saisikin, niin mun lapsi ainakin on niin fiksu, että tietäisi siihen olleen joku todella järkevä syy. En kyllä ole tehnyt aborttia, but.
tehty abortti vuosia sitten?
Ajatuksia lukemalla?
aikuisena että äitini on tehnyt abortin. Olisi siis pikkusisar, jollei, mutta ei se minua liikuttanut. Tiedän millainen elämäntilanne äidilläni tuolloin oli, joten ymmärrän päätöksen täysin.
Mun lapsi varmaan osaisikin nauttia siitä sisaruksesta ihan kybällä! Mutta nauttiskohan siitä, että äiti olisi kuollut ja vain siksi, että hän sai pikkusaisaruksen???
Asioilla on aina kaksi puolta ja yleensä ulkopuoliset näkee vain sen kumman haluaa...
Älkää tehkö asioita, joita ette voi kertoa lapsillenne edes sitten, kun he ovat aikuisia.
Fiksu aikuinen ymmärtää miksi siihen on päädytty. Asia on täysin äidin oma, ei lapsen.
Näin ymmärrän monia asioita paremmin. En millään muotoa kannata kauhean salaisuuslastin keräämistä itselleen ylipäätään.
13
Mies tietää ja anoppi, mutta eivät kerro asiasta siihen voin luottaa.
joka oli tehty ennen kuin tapasi mun faijan. Ei muuten kertaakaan ole käynyt mielessäkään että multa olisi riistetty sisarus... Enemmän meillä surtiin kun oltiin jo isoja, ja meidän pikkusisarus syntyi rv 24 kuolleena...
mutta ei mulla ole käynyt mielessäkään surra asiaa " menetetystä" sisaruksesta.. kiesus mitä surunaiheita.. ei elämässä paljoa tapahdu vai mitä?
jos EN OLISI tehnyt aborttia, niin nykyiset kaksi lastani eivät tosiaankaan olisi synttyneet ja eivät siis olisi olemassa lainkaan, joten se vasta surettaisi!! Jos olisin pitänyt sen lapsen, niin mulla olisi misätön lapsi ja yh-äti, enkä olisi koskaan tavannut nykyistä aviomiestäni. Että silleen
Tuollaista asiaa surevat keksivät kyllä muutakin surtavaa, vaikka äiti ei olisikaan tehnyt aborttia.