Siis häh? Onko kantoliinat jotain hörhöilyä muka?
Kommentit (8)
Joskus muutamia vuosia sitten kantoliinojen käyttäjillä liittyi siihen liinaan joku ihmeellinen hörhöideologia, jota en koskaan oikein tajunnut. He pitivät ihan kantamisen vuoksi liinailevia ulkopuolisina " huijareina" . Maailma kuitenkin muuttuu, ja nyt ehkä 95 % liinailijoista käyttää kantoliinaa ainoastaan kantamisvälineenä. Varmaan niitä hörhöjäkin vielä jossain kivenkolossa on, en vain tiedä missä. Epäilemättä samasta paikasta löytyy vessahätäviestijät ja taaperoimettäjät.
Jonkun asian puolesta kouhkaajat ovat rasittavia ja kantoliinoihin liittyy joskus muutakin kiihkoilua erilaisten luomu- ja ekojuttujen puolesta (kestovaipat, kuukuppi, kasvisruokavalio, rokotusvastaisuus jne jne). Moni noistakin on ihan ok ja kannatettaavaa sinänsä, mutta kiihkouskovaiset ovat aina rasittavia.
Itsellänikin muuten on kaksi pitkää liinaa ja ergoreppu, vaikka olenkin tällainen laiska materialisti-ateisti-skeptikkotyyppi ;). Rattaatkin on, mutta (iikk) vuoden 2000 mallia... Kestovaippojakin harkitsin vakavasti esikoista odottaessani.
aiemmin liinassa kantoivat vaan hippihenkiset jotka muutenkin käärivät kaikkia liinan näköisiä vetimiä päälleen ja vastustivat kaikkea materiaa. Nykyään ihan normaalia. Itsekin yritin köyttää vauvaa itseeni mutta ei siitä mitään tullut joten käytin yli-hinnoiteltuja merkkivaunujamme ;)
Vierailija:
Minä olen tehnyt sitä ylikin neljä vuotta (kolme lasta yhteensä).
Ehkä se sanavalinta (harrastanut). Ainakin minulle liina on vain väline, ei harrastus. Mutta toki eri ihmiset käytävät sanoja eri tavoin, harrastaminenkin voi olla ihan vain ilmaisu sille, että on tehnyt jotain.
Nykyään sangen tavallinen ja jokapäiväinen asia. Ei aiheuta enää " kohahduksia" sitä näkyessä. Monella kantoliina on esim. rattaiden lisäksi eikä kyse ole enää intohimoisesta pidättäytymisestä vain liinassa. Kantoliina on osoittautunut monille hyvinkin käteväksi, moni kokeilee ja osalle jää käyttöön. Itselleni sopi paremmin ergo.
t kantamista jo 4 vuotta harrastanut erilaisilla liinoilla ja repuilla