Miten miehenne syö sipsejä / juustonakseja tai muita herkkuja?
Minua rupesi taas ällöttämään kun katsoimme telkkua ja otimme juustonaksupussin syötäväksi. Iso pussi siis minulle, miehelle ja lapsellemme yhteiseksi.
Mies kauhoi siitä valtavia kourallisia kitaansa niin nopeasti kuin ehti. Minä otin yhden naksun, samoin lapsi ja samalla mies tunki kitaansa valtavan annoksen. Sain ehkä koko pussista saman verran kuin yhdessä hänen kourallisessaan on.
Joten pussi oli tyhjä viidessä minuutissa. Ajattelin, että olisimme rauhassa napostelleet sen ohjelman aikana. Ehei. Se meni.
Hän sitten armeliaasti jätti pohjalle 5 naksua ja sanoi reiluna: loput on sitten sinulle.
Sanoin hänelle että miksi kaikki hyvä pitää ahtaa kerralla mahaan, eikö voisi nautiskella. Siitähän hän suuttui, saa kuulemma syödä niinkuin haluaa.
Sen kuin, mutta vastedes annan sille oman kulhon, jonkun syöttösian astian, kiskokoon kiduksiinsa siitä.
Kommentit (5)
Eli otetaan muutama ja varotaan ettei rohmuta itselle. Välillä kursailu on tosi rasittavaa.
Meillä mun syömisvauhti on esim. karkeissa aika hyvä... Siksi jaan aina pussin tasan mulla ja miehelle, etten sitten syö hänenkin osuuttaan :)
eikä pelkoa, etteikö kaikille yhteisistä herkuista riittäisi.
mutta kulhoja meillä kyllä käytetään, syystä että karkki/sipsipussin rapina on ärsyttävää.
ja toisekseen, me ei välttämättä istuta koko perhe samalla sohvalla rivissä kierrättämässä rapinapussia..
Siis esim. kääretorttu - sellainen kokonainen ja pitkä - on mieheni käsityksen mukaan tarkoitettu syötäväksi yhdeltä istumalta. Samoin vaikkapa normaalikokoisesta täytekakusta syödään yhdellä kertaa puolet, vaikkei syöjinä olisi kuin hän ja minä.
Miehen lapset ovat samanlaisia. Jos meillä on purkillinen pipareita joulun alla, he ahtavat pipareita napaansa niin kauan, että piparit loppuvat tai heitä ankarasti kielletään.
Minua tällainen ahneus inhottaa ja suututtaa, mutta en voi muuttaa toisia. Nykyään tiedän, että jos on jotain mitä ei saa syödä, laitan siihen etukäteen lapun päälle. Jos pitää säästyä jotain seuraavaan päivään tai vieraille, teen/ostan kaksinkertaisen annoksen.
Oli tosi ihmeellistä, kun mies oli matkoilla ja minä söin yhtä pientä kuivakakkua koko viikon. Aina sitä oli ja vielä saattoi ottaa palasen kahvin kanssa!
naksuja usein sängyssä ja lukee samalla kirjaa.