Vihdoinkin uudessa kodissa
170 neliöinen Onnela valmistui ja viikonloppu ollaan oltu muuttopuuhissa. Nyt alkaa näyttämään hyvältä. Ensi yö saadaan viettää jo uudessa kodissa. TUntuu ihmeelliseltä aamulla kun on kolme vessaakin käytössä eikä tarvitse kinata kuka saa mennä ekaksi. Puolitoista vuotta sitten kun aloitimme urakan en uskonut tämän päivän koskaan koettavan. Nyt taidan jo kuulua niin eliittijokukkoon, että lopetan täällä kateellisten, itseänrakastavien pikkukerrostalokämpissä asuvien, alennusmyyntien ja halpojen vaippojen perässä juoksevien ylipainoisten omasta mielestään lähes täydellisten äitien kanssa kirjoittamisen.
Kommentit (4)
mieluummin asun tällaisessa aidossa 30-luvun talossa, pieteetillä kunnostetussa, tai sitten aivan vastakohtaisesti modernissa kivitalossa. kaikenlaiset wannabekodikkaat on ihan hirveitä!
Vierailija:
" Nyt taidan jo kuulua niin eliittijokukkoon, että lopetan täällä kateellisten, itseänrakastavien pikkukerrostalokämpissä asuvien, alennusmyyntien ja halpojen vaippojen perässä juoksevien ylipainoisten omasta mielestään lähes täydellisten äitien kanssa kirjoittamisen.
"
Tämän kirjoitit muuttoväsymyksen ja -euforian vaikutukse alaisena ja yritit olla vitsikäs, mutta epäonnistuit ja vakkari-ap:läiset vetää herneet nenään. Mutta minä ymmärän sinua enkä suutu. Nauti omasta talosta ja elä täyttä elämää.
:)
Samaa ei voi sanoa vuokra-asunnosta ja vuokranmaksusta! 2