hiuksia lähtee runsaasti:;(((
Paniikki alkaa valtaamaan, en uskalla kohta enää pestäkkään kun varsinkin sen jälkeen niitä lähtee hirveät määrät (=niin kauan kun jaksaa kiskoa).
Kilpirauhasarvot otettu,olivat ok. mitä muuta voisin huomioida, en ole rajusti laihduttanut,enkä synnyttänyt vasta.
Tuntuu todella ahdistavalle, meille naisille kun nuo hiukset ovat tärkeät.
Olisin onnellinen jos joku voisi kertoa / rauhoittaa mun mieltä.
Kommentit (4)
Stressi ainakin repii hiukset päästä, viiveellä kylläkin.
Joku tuossa jo kysyikin että mitkä ne sun kilppariarvot sitten oli kun olivat " ok" . Nimittäin pienikin heittely arvoissa (useiden lääkäreiden mielestä vielä ihan ok, lääkitystä ei tartte aloittaa) voi kyllä aiheuttaa runsastakin hiustenlähtöä. Kilppariarvoissa oli mullakin pitkään pientä häikkää, toinen lääkäri oli sitä mieltä että lääkitystä ei tartte aloittaa, mutta nyt hoitoa takana reilu puol vuotta ja hiustenlähtö lakannut. HIustenlähtöä oli kestänyt jo pitkään, ennen viime joulua olin jo tosi epätoivoinen ja itku oli erittäin lähellä kun hiuksia tippui aivan törkeät määrät. Eräs aamu heräsin ja katsoin tyynylle ja se oli aivan täynnä irtohiuksia. Haroin " viispiikkisellä" ja tukkaa irtosi vaikka kuinka. Nyt huomaa selvästi että tuo tilanne oli epänormaali, sillä hiustenlähtö on kadonnut :) .
jos koittaa kolmesta kohtaa eli edestä, päälaelta ja takaa sillai sormet harallaan hiusten läpi, ja lähtee kustakin kohdasta yli 10 hiusta niin silloin on jotain häikkää. muuten normaalia.
jos on alhainen hemoglobiini, niin hiuksia saattaa lähteä.