Minkä verran teillä muilla 4-henkisillä perheillä menee maitoa viikossa?
Tuntuu että meillä menee aika paljon vaikka minä ja mies ei sitä käytetäkään kuin kahvin muassa.
Aamu-ja iltapuurot teen maitoon (ihan jo kalsiuminkin saannin vuoksi ei vain maun) 5½v ja 4v lapsille eli siihen menee 7l/vkossa, lisäksi juovat lounaalla kumpikin n 1dl verran, esikoinen joskus enemmän mutten useinkaan anna koska sitten hällä vatsa kovenee.
Kutakuinkin 10-12l/vkossa sitä menee.
Kommentit (16)
ja yritän hänen kaakaonsa muistaa tehdä maitoon. Mies käyttää kahvissa jos maitoa sattuu olemaan. Itse olen laktoosi-intolerantikko ja vanhempi lapsi maitoallerginen, joten käytämme molemmat soijapohjaisia tuotteita. Sanoisin että 1l viikossa.
tavallista kevyt maitoa menee noin 7-8 litraa viikossa... lapset juovat ruuan kanssa paljon ja muutenkin joskus. itse juon harvakseltaan. käytän ruuanlaitossa jonkun verran.
mies käyttää uht maitoa.
kaikki 3 juomme maitoa koko ajan, vähintään kaksi 1,5litran purkkia menee joka päivä. Laskimme ennen juhannusta kun itsekin kauhistelimme, todellakin, ostimme ti-ti - välillä 21 litraa maitoa.
kaikki juodaan maitoa ja yhellä istumisellä saattaa mennä se kaksi litraa!
Oman lehmän tarvetta??!! =)
Enkä oikein tiedä mihin se menee. No lapsen puuroon aamuin illoin ja juomana. Lisäksi itsellä teehen, kahviin ja juontiinkin.
emmekä mekään juo miehen kanssa maitoa kuin kahvissa. Leivon melko paljon + lapset juovat paljon maitoa. Meidän perhe muuten 5 hlöä.
Juodaan kyllä koko perhe maitoa ruokajuomana. Mua ei kyllä maidonkulutus haittaa... Saisi sitä rahansa turhempaankin laitettua.
ja kolme lasta joista nuorin vielä rinnalla.. juo siis todella vähän maitoa..mies ja minä käytämme maitoa kahvissa, molemmat noin kaksi kertaa päivässä arkiviikolla, viikonloppuna 3-4 kertaa..mies juo muutenkin ruualla maitoa, minä vettä, eli lapset juovat todella paljon maitoa, vaikka syövätkin hyvin! mutta tuskinpa pahitteeksi, vaikka kauppalaskut hirvittävätkin..eivät siis ole pullukoita.. :)
Lapset 1 ja 2v, juovat maitoa aamulla, illalla ja ennen päiväunille menoa ja päiväunien jälkeen. Ruokajuomana yleensä vesi, joskus maito. Mies juo maitoa, minä vain kahviin.
hoikat. He täyttävät mahansa jollain epäterveellisemmällä vaihtoehdoilla. Näin siis tutkimusten mukaan.
Meillä menee noin 8 litraa maitoa viikossa.
saman verran, tosin myös mies juo sitä maitoa ja puuroa teen harvemmin, mut toisaalta usein laitan muussiin.
Nelihenkinen perhe, lapset 8v. ja 5v.
Haetaan viiden litran kannulla noin kerran päivässä. Eli meillä on lehmiä, saa lipittää niin paljon kuin napa vetää. Ja jos leipoo pullaa, tekee riisipuuroa menee enemmän kuin viisi litraa päivässä. Meitä onkin 5hlö.
Lapset 2v ja 4v juovat kasvisperäisiä maitoja ja niitä meillä menee koko perheessä yhteensä 2-5 litraa viikossa.