G: mitä lapsesi ei syö?
Meillä kieltäydytään
* 4v.: riisi, kana ja kala ja äyriäiset sekä kokoliha, maksa, kasvikset ja vihannekset lähes kaikki, marjat, tuore maito,
* 7v.: peruna, keitot paitsi kala ja pinaatti, maksa, kaaliruoat, kokoliha paitsi kana, äyriäiset.
Ja kumpikaan ei tykkää mausteista.
Kommentit (18)
Lapsi 3,5 v, syö oikeastaan kaikkea muuta paitsi tosi tulista ruokaa. Joskus vähän nirsoilee kun jotain ei tee just sillon mieli, mutta ei kategorisesti kieltäydy mistään ruuasta.
En tiedä mikä osuus on lapsen omilla mieltymyksillä, vanhempien esimerkillä ja kasvatuksella ja millä isoin vaikutus. Meillä on aina syöty paljon kasviksia ja ylipäänsä monipuolista ruokaa (paitsi kalaa, mies on sille allerginen, kalaa syödään kun mies ei ole mukana ruualla :) eikä vanhemmat närpi mitään pois ruuasta tai kommentoi ikävästi (tätäkin olen kuullut joidenkin tekevän). Kaikkea on pitänyt maistaa, edes teelusikallinen (periaatteella ethän tiedä onko se hyvää jos et edes maista) mutta mitään ei ole ollut pakko syödä yhtään enempää. Joskus parivuotiaana oli nirsoilukausi, ei kelvannut esim. peruna ja marjat, mutta sitkeästi niitä tarjottiin ja nyt taas menee kaikki.
3v: ei syö marjoja, vihanneksia eikä hedelmiä, jauheliha käy ei muut lihat, puuro, näkyvät maustehippuset esim. oregano
mutta inhokkilistalla ovat
6 v: pizza, juusto, oliivit
5 v: marjapuuro, kaakao
munaa, karjalanpiirakkaa, katkarapua, oliiveita eikä homejuustoa. Muita ei nyt tule mieleen mikä ei kelpais (onneksi)
meillä kotona syödään kaikkea ruokaa, maustettua yms. mutta etenkin tämä nuorempi on KATEGORISESTI kieltäytynyt uusista jutuista ihan ekoista soseista alkaen. Ei maista eikä avaa suuta - mutta ujuttamalla aina jokin uusi maku menee läpi vähitellen pakottamatta. (tänä syksynä on tullut mukaan mandariini ja kurkku, kesällä söi ekat vadelmat). Tuo kuopus on siis hidas uusille mauille ja sellainen ominaisuus on tutkitusti löydetty myös eli ei ole vain oppimisen tulos.
Isompi syö monipuolisesti ja rakastaa terveellistä ruokaa, mutta muutamista ei maun puolesta tykkää vaikka opetteleekin ja maistaa.
5 v.: juustoa, suklaata, pinaattia, perunamuusia, ei halua margariinia leivälle, ei halua juoda maitoa
2v.: syö toistaiseksi kaiken, mitä eteen laitetaan :)
Meillä on esikoisen kohdalla helpompi listata se mitä hän syö (8v): makaronia, riisia, perunaa, couscousta, grillattua kanaa ja lammasta, maissia, herneitä, hedelmiä syö hyvin.
4 v syö ihan mitä vaan!
1,5-v kieltäytyy pavuista.
4-veellä on nirsovaihe, ja kieltäytyy ensin kaikesta, mikä näyttää "epäilyttävältä". Voi olla eri asioita eri päivinä, eikä kieltäytymisessä ole mitään logiikkaa (esim. syö ihan tyytyväisenä mustekalaa, mutta ei porkkanaraastetta). Yleisesti ottaen kaikkea on meillä kuitenkin maistettava ja sen jälkeen yleensä epäilyttävätkin menevät. :)
1v syö vielä aikalailla kaikkea mitä annetaan.
3,5v ei voi syödä paprikaa missään muodossa ( ei kuulemma tykkää). Sinihomejuusto jos pizzassa niin ei mene, kastikkeen seassa menee. Muuta en keksi, kala ja varsinkin parsakaali on hänen suurta herkkua!
Nimittäin mun siskon perheessä isä on sellainen joka isoon ääneen kuuluttaa että hän ei kasviksia ja vihanneksia syö.. ne on pupujen ruokaa(!). Arvatkaa vaan syökö niiden lapset 9 ja 11 mitään kasviksia tai vihanneksia? Eivät syö. Jos käydään porukalla ulkona syömässä, kaikki kasvislisäkkeet jätetään lautasen reunalle ja esim. Rossossa dipataan salaatinkastiketta patonkiin ( raastepöydästä).
Meidän perheessä syödään kasviksia ja vihanneksia ( salaattia on aina ruuan kanssa tarjolla) ja lapset sitä ottavat, ei munkaan mies mikään himo kasvisten ystävä ole, mutta ottaa ainakin vähän jo ihan sen esimerkinkin takia.
Kerran tää siskon lapsi kysyi ihan ihmeissään kun meidän napero söi keitettyä parsaa ja porkkanaa ruuan lisäkkeenä, että ihan oikeestikko se syö tuota? joo,o kyllä syö ja ihan omasta halusta.
Koskaan en ole pakottanut lapsia syömään mitään ovat itse halunneet kun mekin syödään ja sitä on tarjolla.
Poika 4 v syo yleensa kaikkea, vaikka joitakin ruokia vahan halukkaammin kuin toisia. Oikeastaan ainut mita noukkii pois ovat kunnolla nakyvat yrtit ruuan seass (esim. basilikan lehdet tomaattikastikkeessa). Joku aika sitten viela noukki pois myos sipulin palaset, mutta nyt on paasty siita onneksi eroon! Itsekin olemme kylla moniruokaisia, ja ruokaan on positiivinen asenne. Se auttaa!
Ttytto 1 v 3 kk syo todella kaikkea ilman pienitakaan eparointia (tykkaa esim. oliiveista (annoin kerran kun hinkusi ajatellen etta sittenpahan huomaa ettei se olekaan niin hyvaa... hehhhe...), kaikista oudoistakin juustoista, ja siis yleensakin KAIKESTA! Onnekseni kokeilun jalkeen paatti ettei muovailuvahan ole ollenkaan hyvaa vaikka nayttaa kivalta. Kulinaristi!
meillä esikoinen on ollut ihan vauvasta lähtien aivan järjettömän nirso, ei mikään kelpaa. Kuopus taas syö vaikka mitä, jo 1-vuotiaana söi fetajuustot ja oliivit sun muut. Ja molemmat me vanhemmat syödään erittäin terveellisesti eikä nirsoilla mistään! Ärsyttää, kun lapsen opettaja luulee, että meissä joku "vika" :/. Aina sanoo, että kyllä kannattaisi opettaa syömään erilaisia ruokia, arvatkaa ollaanko yritetty!! Ei vaan onnistu, ei. Kerran sitten kun koulussa oli ollut kastiketta ja perunaa/riisiä (tai mitä olikin), ja lapsi laittoi sen kastikkeen siihen lautasen reunalle (koska se kastike ei katsokaas saa koskea siihen perunaan....) niin ope oli kysynyt että eikö teillä kotona ikinä syödä kastiketta ://? Mua ottaa toi niin päähän!! Ei vaan tajuta, että jotkut vaan ON nirsoja, ja jotkut ei. Mä olin itsekin lapsena tosi nirso, sehän onkin periytyvää!
kirjoitin tuon niin hätäseen. Korjaan, että joissakin tapauksessa vanhempien tottumukset voivat myös vaikuttaa, niin positiivisesti kuin negatiivisesti.
t. 13
- 8v. poika : juusto
- 7v. poika : keitetty porkkana
- 5v. poika : tonnikala, kaikenlaiset piirakat ja pullat ym. leivonnaiset, kana ja riisi, hernekeitto, ja paljon muuta, jota en nyt muista.
- poika 2v. : syö kaikkea
14v poika ei tykkää italianpadasta
2v poika syö kaikkea
Ja meillä myös tämä ongelma että esikoinen tooooosi nirso ja kuopus syö tai ainakin suostuu maistelemaan mitä vaan.
tai ainakin maistaa ihan mitä vaan.
Esikoinenkin hyvä syömään nykyään (aiemmin nirsompi) mutta oliiveista ei todellakaan pidä (joten en pakota syömään) eikä pidä voimakkaista juustoista.
Kasviksia, hedelmiä ja marjoja ja ruisleipää kumpikin söisi vaikka kuinka paljon.
3v: ei syö marjoja, vihanneksia eikä hedelmiä, jauheliha käy ei muut lihat, puuro, näkyvät maustehippuset esim. oregano
4v: isot lihanpalat
6v: puuro, pinaatti, keitot, peruna, keitetyt vihannekset