1½-2 vuotiaat
Miten paljon muiden 1½-2 vuotiaat jaksaa istua paikoillaan ja lukea esim kirjaa tai laulella/lorutella? Jaksaako leikkiä yhdellä lelulla vai onko kaikki lelut sekaisin?
Kommentit (5)
kaikki lelut levällään lattialle, sitten kylppäriin ja likaset pyykit lattialle ja hanat päälle ja vessapaperi vedetään lattialle, ja vettä käsillä roiskutetaan lattialle, ja sitten kissan kimppuun, ja seuraavaksi kattilat ja astiat lattialle ja kissanruoka kupista kauhalla heitellään seinille ja sitten nopsaan kiivetään yläkertaan jos silmä välttää ja tuhotaan siellä joka paikka jne jne. koko päivän. Kirjoista tykkää ja loruista, mutta ei kauheasti keskittymiskykyä.
käydään myös muskarissa, jossa jaksaa hyvin sen 30 min olla paikoillaan. katselee myös piirrettyjä liikahtamatta. leikkii lähinnä autoleikkejä.
meillä tollanen vaihe oli 1-vuotiaalla...
Ei myöskään jaksa lauluhetkiä kerhoissa tai muualla.
Lelut kyllä vaihtuu tiheään, mutta nyt on kekattu tuo vesivärimaalaus ja siinä jaksaa istua aika kivasti tommoset 15 min. Ja sitten muistaa liidut, joita pitää laittaa miljoona kertaa pussista pöydälle ja takaisin..