vuokravakuustili
tietääkö kukaan, onko millään pankilla enää sellaista vuokravakuustiliä, jonka ehdoissa määriteltäisiin, ettei vuokranantaja voi mennä nostamaan vuokratakuudeksi määriteltyjä rahoja ilman vuokranottajan suostumusta. Tällaisia on ennen ainakin ollut, mutta onko nykyisin vielä?
Kommentit (13)
Ihan tuohon tarkoitukseen tehty tili, mutta en kyllä muista ehtoja tarkalleen.
Ei ole vuokralaiset muuta toivoneet. Kyllähän tuo bisnes vaatii molemminpuoleista luottamusta. 1300e on pieni raha jos esim. meidän vuokralainen tuhoaa lattian tai (hui, en edes uskalla ajatella)..
Olemme Nordean asiakkaita itsekin, mutta heidän panttausehtonsa ovat hyvin vuokranantajalähtöiset. Eli vuokranantaja pääsisi takuuvuokraan käsiksi ilman, että me vuokralaisina sitä hyväksyisimme. Samanlaiset ehdot on myös Tapiolalla ja Osuuspankilla. Päätin nyt sitten aloittaa soittelukierroksen SampoPankista ja bingo! Heiltä löytyy juuri kaipaamani panttausehdot. Eikä tilin avaaminenkaan maksa kuin 35 euroa, se on pieni summa siitä, että voimme varmistaa, ettei vuokranantaja päätä "nyysiä" takuuvuokraamme (joka yli 3000).
Ymmärrän pointtisi luottamuksesta. Sitä me just toivoisimme omilta tulevilta vuokranantajiltamme. Jäämme muutamaksi kuukaudeksi asumaan nykyiseen kotiimme eli asuntoon, jonka vielä toistaiseksi omistamme ja toki meidänkin intresseissä on pitää siitä hyvää huolta. Ja jos jotain sattuisi, niin sitä varten meillä on kotivakuutus.
Itseäni vaan hirvittää ajatus siitä, että vuokranantajat päättäisivätkin pitää koko takuuvuokran esim. sillä syyllä, että parkettiin on tullut naarmuja (normaali kuluminen) tai asunnossa on muita pieniä asumisen jälkiä (joita toki on jo nytkin, ennen kaupantekoa).
ap
Teillä on pelissä max. 3000 E, johon ette halua vuokranantajjan pääsevän käsiksi. Ette luota, ettei vuokranantaja koske rahoihin paitsi jos todella jotain on tuhoutunut.
Vuokranantajalla on pelissä koko asunto, jonka arvo on mitä, 200 000 E. Heidän pitää luottaa, että toki pidätte siitä hyvää huolta.
että niitä on ollut. Miks et kysele suoraan pankeista. Pääsisit helpomalla=)
Netissä surffaaminen ei ole tuottanut tulosta. Ajattelin helpottaa omaa työtäni, jos joku sattuisi täällä tietämään.
Nelonen, jos tiedät enemmän, niin kerro.
Nordea ja Osuuspankki eivät ainakaan tarjoa sellaisia ehtoja, joita etsin. Useampien pankkien kotisivuilla ei kerrota ehdoista riittävän tarkasti. Nyt tarttis löytää parikin vaihtoehtoa, joihin voisin soitella. Ei tosiaan olisi aikaa soitella kaikkia läpi.
Vakuus
Vuokravakuutta käytetään nykyään lähes poikkeuksetta. Vakuuden tarkoituksena on ennaltaehkäistä vuokrasuhteessa syntyviä häiriöitä ja turvata vuokranantajan asemaa mahdollisten häiriöiden ilmetessä.
Vakuus kannattaa sopia ns. sopimusvakuutena. Tällöin vakuudesta voidaan kattaa paitsi mahdolliset vuokrarästit myös esimerkiksi mahdollinen asunnon vaurioittaminen.
Vakuuden määrä
Vakuuden määrästä osapuolet voivat sopia, mutta yleisin käytäntö on kahden kuukauden vuokraa vastaava määrä. Laki asettaa vakuuden maksimimääräksi kolmen kuukauden vuokraa vastaavan määrän. Yleisin vakuusmuoto on erillinen vuokravakuustili, jonka vuokralainen avaa pankissa ja josta vuokranantaja saa panttipaperin. Vakuus voidaan myös maksaa vuokranantajan tilille.
Pankkitakaus
Pankkitakaus on myös asuinhuoneiston vuokrauksessa mahdollinen, mutta kustannustensa vuoksi varsin harvinainen vakuusmuoto. Pankkitakauksessa pankki sitoutuu vuokralaisen puolesta takaamaan vuokrasuhteen velvoitteiden täyttämisen.
Omavelkainen takaus
Omavelkaisessa takauksessa takaaja sitoutuu täyttämään vuokrasopimuksen velvoitteet, mikäli vuokralainen ei niitä täytä. Myös takaajan vastuu on rajattu enintään kolmen kuukauden vuokraa vastaavaan määrään. Jos vakuutena käytetään henkilötakausta, takaussitoumuksesta on syytä kirjoittaa sopimukseen erillinen liite.
Vakuuden toimittaminen
Vakuuden viimeisestä toimituspäivästä sopimiseen ja merkitsemiseen on syytä kiinnittää erityistä huomiota. Vakuus kannattaa sopia toimitettavaksi ennen avainten luovutusta. Tällä tavoin voidaan varmistua siitä, että vakuus on suoritettu ennen kuin sopimus alkaa ja vuokralainen saa huoneiston hallintaansa.
Vakuuden maksamatta jättäminen viimeisenä toimituspäivänä muodostaa vuokranantajalle sopimuksen purkuperusteen. Purkuoikeutta ei kuitenkaan enää ole, jos vakuus on toimitettu ennen purkamisilmoituksen tiedoksi saamista.
Vakuuden käyttäminen
Vakuuden tyypillisimpiä käyttötilanteita ovat vuokralaisen vuokrarästit tai tilanteet, joissa vuokralainen vahingoittaa huoneistoa. Vakuuden käyttäminen vaihtelee vakuusmuodoittain.
Vuokravakuus on tarkoitettu säilyttämään arvonsa koko vuokrasuhteen ajan. Näin ollen vuokrien maksamatta jättäminen tilanteessa, jossa vuokranantajalla on vakuus, ei estä vuokranantajaa velkomasta maksamattomia vuokria. Vuokrarästejä voidaan käyttää myös purkuperusteena, vaikka ne voitaisiinkin kattaa vakuudella.
Vakuuden palauttaminen
Täysin häiriöttömässäkin vuokrasuhteessa vakuus tulisi palauttaa vasta vuokrasuhteen päätyttyä. Vakuushan on tarkoitettu korvaamaan rästien lisäksi myös vuokralaisen mahdollisesti huoneistolle aiheuttamat vahingot. Yleensä vahingot tulevat ilmi vasta, kun vuokralainen on muuttanut pois. Näin ollen vakuus tulisi palauttaa vasta silloin, kun huoneisto on tarkastettu ja sen on todettu olevan sopimusta vastaavassa kunnossa. Vakuutta ei tulisi käyttää viimeisten kuukausien vuokranmaksuun.
Jos lopputarkastuksessa todetaan, että huoneisto on moitteettomassa kunnossa eikä vakuudelle ole käyttötarvetta, vakuus on palautettava vuokralaiselle viipymättä. Myös tarkastus tulee suorittaa mahdollisimman pian vuokrasuhteen päätyttyä.
käytettäväkisi ed vastaajna mainitsemissa tilanteissa. Miksi sinulta pitäisi kysyä lupa rahojen käyttämiseen, jos olet pannut toisen omistaman asunnon paskaksi?
että takuu on VUOKRALAISEN omaisuutta koko ajan ELLEI hän sitä asuntoa pilaa tai jätä vuokria maksamatta tmv, jolloin vuokranantajalla on oikeus ottaa takuusta vuokria/korjauskuluja itselleen.
Jos puhutaan "isommista" summista, vaikkapa vuokra /kk1000 ja kahden kuukauden vuokraa vastaavat takuut =2000euroa ja esim. viiden vuoden vuokra-aika =takuusumma kasvaa jo jonkin verran korkoa, joka kuuluu siis VUOKRALAISELLE. Käytännössä yleensä takuuvuokra on vuokranantajan tilillä ja hän saa korkohyödyn itselleen.
Ja itse tiedän tapauksia joissa takuu on maksettu, ja vuokranantaja on syystä tai toisesta ollut palauttamatta sitä säädyllisessä ajassa.
(Yksi tuttu jopa oikeusteitse joutui rahat hakemaan! Tämä siksi että asunnon omistaja oli pienituloinen=ei varaa "tuosta noin vaan" saanut takuusummaa mistään tutulleni. Ja koska vuokrasi asunnon omalle lapselleen, ei tältä perinyt takuita, eli ei sitä kautta saanut makseuttua takuita takaisin tutulleni)
jos joku voisi nimetä mulle pankin, jolla olisi ehdot, joita kaipaan.
Me siis haluaisimme vuokravakuustilin, jonka ehdoissa sanottaisiin, ettei vuokranantaja voi yksipuolisesti nostaa ko. rahoja vaan pantin vapauttamiseen tarvitaan sekä vuokranantajan että vuokranottajan suostumus. Olemme jäämässä lyhytaikaisesti vuokralle asuntoon, jonka nykyisiä omistajia me olemme. Meillä on pieni pelko siitä, että tuleva vuokranantajamme saattaisi "pimittää" meiltä nuo rahat vedoten johonkin pikkuvikaan, joka johtuu normaalista kulumisesta.