Minkä ikäiselle aikaisintaan pelkkä korokeistuin?
Eli mikä on se ikä tai paino jolle voi autoon laittaa pelkän korokeistuimen ilman selkänojaa? Entä koska voi siirtyä selkänojalliseen korokeistuimeen? Mitkä ne suositukset olikaan?
Kommentit (6)
Mutta turvavyöistuin eli se " koroke selkänojalla" on kuitenkin aina turvallisempi kuin pelkkä koroke. Ja turvavyöistuimeen mahtuu niin kauan kuin turvalaitetta tarvitaan. Eli korokevaiheen voi hyvin jättää väliin.
Eiköhän tuossa ratkaise paino ja pituus. Nyt en muista painoa. Meillä 3½v. istuu vielä turvaistuimessa, tosin auton omilla vöillä ja siinä voi painon puolesta istua aina 36 kiloon saakka, joten saapi istua siinä niin kauan kuin pikkusiras (vielä syntymätön) tarvitsee tuota istuinta, johon on vielä ainakin pari-kolme vuotta aikaa.
Tuttavapiirissä noin 5-6 vuotiaat on mielestäni siirtyneet pelkkiin korokkeisiin. Kummityttö taisi vielä ekaluokallakin käyttää selkänojallista istuinta.
Ja tuota koroketta pitäisi käyttää muistaakseni kunnes on 140cm pitkä?
Ja käytetään vielä pitkään. Lapsemme nukkuu pitkillä matkoilla autossa ja pelkällä korokkeellahan se ei onnistu. Sivutuellisessa istuimessa sen sijaan näyttää olevan lokoisaa ottaa tirsoja.
Tosin satunnaisia " vierasautoiluja" varten on myös koroke hankintalistalla.
Ja tulee olemaan niin pitkään kuin siihen vaan mahtuu. En tykkää ollenkaan noista pelkistä korokkeista..Onhan nuo turvavyöistuimet turvalisempia.. (?)
Kun olimme tuota turvavyöistuinta ostamassa, kysyttiin myyjältä, kumpi on parempi. Sellainen josta saa selkänojan irti, että voi käyttää palkkänä korokkeena vai sellainen, jossa on kiinteä selkänoja. Päädyimme malliin, jossa kiinteä selkänoja, koska käyttöaika on pitkä. Ja myyjä sanoi, että nykyään ei SUOSITELLA ollenkaan matkustustusta pelkällä korokkeella..
Kuten tuossa jo sanottiinkin, niin ei ikä vaan pituus. Esikoinen täyttää kohta 6 v, mutta nykykasvuvauhdilla en voisi kuvitella siirtäväni häntä pelkälle korokkeelle vielä pariin-kolmeen vuoteen. Turvavyöistuimessa hän on istunut jo muutaman vuoden ja vasta nyt hän painaa sen 15 kg, joka olisi alarajana noille.
Meillä lapset siirtyivät reilu 3 v niihin istumaan. Lakihan sanoo että alle 3 v pitää istua turvaistuimessa, ja ainahan parempi olis mitä pidempään istuis turvaistuimessa, mutta meillä tähän on sirrytty olosuhteiden pakosta