Voiko Gracon matkarattailla + kantokopalla pärjätä vai tarviiko vaunut vauvalle? Kokemuksia?
Kommentit (6)
Vierailija:
Vauva ei mahdu pitkään kaukaloon.
Tarvitset vaunut..
Kaukalo ei ole pitkä vaan tarkoitin että kaukalon käyttöaika on lyhyt.
Vauva mahtui kaukaloon ekat 11kk. Toki tuli kärryteltyä myös ilman kaukaloa. Tykättiin, oli ja on edelleen tosi kätsy.
turvaistuinta. Eli ihan pienet vauvat on turvaistuimessa, jota on helppo siirtaa autosta rattaisiin ja toisin pain. Mitaan vaunuja taalla ei ole kellaan. Eli parjaa kylla....en sitten osaa sanoa ton ilmaston suhteen kun taalla ei tarvitse miettia sellaisia asioita kun tuota lamminta riittaa. Gracot on taallakin tosi suosittuja...varmaankin suosituin merkki.
Joidenkin suositusten mukaan kaukalossa ei saa nukuttaa pientä vauvaa 1-2 tuntia pidempään, koska asento on vauvalle huono.
Meillä ainakin hyvät vaunut ovat olleet vauvan tärkein hankinta. Tosin meillä ulkoillaan paljon ja vauva on kätevä nukuttaa samalla ulkona kunnon vaunuissa.
Turvakaukaloon en suosittele nukuttamista ennen 6 kk ikää, mutta juuri tuohon kantokoppaan kyllä.
Rattailla(+se kaukalo niihin) et pääse lumessa, sohjossa, hiekkatiellä. Rattaat eivät suojaa tarpeeksi kylmältä, sateelta ja tuulelta.
Vauva ei mahdu pitkään kaukaloon. Vauvan asento on epämukava kaukalossa.
Tarvitset vaunut..