Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pikkutyttö hukkui pihalampeen

Vierailija
06.06.2007 |

Isä yritti elvyttää kotipihan lammesta löydettyä pikkutyttöä.



Vuoden ja yhdeksän kuukauden ikäinen tyttö hukkui eilisiltana kotipihan lampeen Uuraisilla Keski-Suomessa. Tyttö oli todennäköisesti päässyt ulos kotoaan vanhemmilta huomaamatta ja mennyt lammen rantaan noin kello 19.



- Isä löysi tyttären lammesta laiturin vierestä. Hän yritti elvyttää tyttöä. Paikalle tuli myös pelastuslaitoksen lääkäriambulanssi. Pelastuskopteri Ilmarikin oli ilmassa, mutta tilanne todettiin toivottomaksi, rikoskomisario Markku Latvala Jyväskylän poliisista toteaa.



Ei silminnäkijöitä



Poliisilla ei ole tarkkaa tietoa siitä, kuinka kauan tyttö ehti olla yksin ulkona.



- Todennäköisesti kymmenistä minuuteista saattaa olla kyse. Saattaa olla, että tämän ikäinen tyttö on jo osannut tepastella laiturille, ja on pudonnut siitä veteen. Onnettomuutta ei kuitenkaan ole kukaan ollut näkemässä.



Tytön omaiset saavat kriisiapua. Poliisi kuulee heitä aikanaan, kun he ovat toipuneet onnettomuudesta. Virkavalta ei epäile asiassa rikosta, vaan tutkii hukkumista normaalina kuolemansyyntutkintana.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi neljä yhdeksän