Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Apua! Tontin ostosta kysymyksiä

06.06.2007 |

Mitä asioita tulisi ottaa huomioon tonttia ostettaessa?

Mitä merkitystä on ilmansuunnalla? Entä mitä tarkoittaa " tontti ei ole lohkottu" ?



Kiitos jos joku voi vastata!:)

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
06.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mielikuva talosta on hyvä olla olemassa, lähinnä huoneiden sijoittelusta toisiinsa nähden. Mutta mitään sitovaa ajatusta tai pakettia ei voi valita ennen tonttia koska se määrittelee talon mallin lopulta.



Ilmansuunnilla on merkitystä, samoin sisääntuloväylällä, kadulla sekä tontin/maaston muodolla. 2 kertaa pohjoisrinnetontille rakentaneena en koe sitä ongelmana mikäli etelän puolella on harvaa puustoa, aurinkoa ja lämpöä rinteellä riittää ihan kylliksi.



Tontilla seistessä mieti mihin suuntaan voisi laittaa terassin, oleskelupaikan ja mihin tulee autolle paikka ja tietty missä naapurit ovat.



Lohkominen tarkoittaa sitä että tontti ei ole vielä itsenäinen vaan osa päätilaa. Uusi tontti mitataan ja lohkotaan sen jälkeen omaksi erilliseksi tilaksi, maksaa +/- tonnin kunnasta riippuen.

Vierailija
2/4 |
06.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tonttiin kohdistuvat rasitteet kannattaa tarkistaa ennen tarjous/ostopäätöstä. Rasitteita voivat olla olla esim. että naapurin vesijohto, sähköjohdot tms kulkee tontin kautta ja tierasite. Nämä kaikki vaikuttavat rakennusten sijaintiin tontilla.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
11.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaava-alueella kaavatontille saa toki rakentaa, mutta silloin rakennustapaohjeet ja kaavan määräykset määräävät millaisen talon ja mihin kohtaan. Esim. 1-kerroksista taloa havittelevan voi olla vaikeaa löytää isommasta taajamasta läntti, johon sellaisen saa rakentaa.

Kaava-alueen ulkopuolella kannattaa aina kysyä kunnasta, saako rakentaa, ja mitä, ja millä ehdoin.

Muutenkin kunnassa mittaustoimi tms. tietää parhaiten alueensa tontit ja niiden saa/ei saa -jutut, kannattaa soittaa tai käydä!

Vierailija
4/4 |
13.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se että tonttia ei ole lohkottu tarkoittaa, että myyjä ei ole erottanut tonttia omasta tilastaan ennen kuin ostaja on tiedossa, eli ostaja voi usien vaikuttaa tontin kokoonkin vielä tässä vaiheessa ( esim maaseudulla). J alohkomisesta seuraa kustannuksia jotka maksaa ostaja ( muutamia satoja euroja).

Ei estä rakentamista.

kati

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kaksi kolme