Vinkkejä kaikillw jotka joutuneet seks rikoksen uhriksi ja tutkinta viivästyy
Olen joutunut 2 eri seks rikoksen uhriksi.
Molemmat olivat raiskauksia. Toinen henkilö sai kuoienkib tuomion seksuaalusesta kajoamisesta ja toinen raiskauksesta. Nämä eivät olkeet koskaan lehdissä koska olen täysi-ikäinen enkä voi niistä muuten kertoa koska vaitiolovelvollisuus ja ne on määrätty salaisiksi.olen koko prosessien ajan noudattanur tarkkaa vaitiolovelvollisuutta.
Jokatapauksessa koin tyypillistä viivästelyä ja vähättelyä.
Hyödynsin ajan.eli toisessa kuulustelu oli melkein puolen vuoden päästä vasta ja koska siis virallisesti mitään rikosta ei ollut käynyt kun poliisia ei kiinnostanut niin kävin normaalisti päiväkodissa töissä. Sairastuin ensin vakavasti rikoksen aiheuttaman puolustuskyvyn laskun vuoksi ja olin Kuukauden pois mutta sitten tein oikein kun kävin töissä enkä antanut pilata omaa elämää.
Sain päiväkotityössä kontrollin tunteen takaisin kun asetin rajoja lapsille.sain myös ajan kulumaan kun odotin esimerkiksi kuulustelua.Hoidin ikäänkuin itseäni työssä käymällä. Mielestäni tein oikein.en olisi halunnut käydä mutta kun en saanut rikoksen uhrin asemaa niin totesin sama sitten käydä ja ikäänkuin hoitaa olaa psyykettä työn kautta.
Toisessa jutussa taas vähättelyajan hyödynsin niin että sain lopulta psykiatrin diagnoosin tk:sta. Ilman sitä vähättelyaikaa minulla ei myöskään olisi todistusta. Ei psykuayrille kukaan pääse tuosta vain. Kuljin ensin esim psyk sairasnhoitajalla paljon. Eli aika oli minulle hyödyksi. Sain lapun oikeudenkäyntiin. Jos juttu olisi ollut pian oikeudessa en olisi kerennyt saada tuota lappua eokä henkilö joutuisi maksamaan niistä diagnooiseista korvauksia.
Eli kyllä näistä viivästyksistä ja vähättelyistä selviää. Hyödyntää ajan esimerkiksi päästäkseen tk psykiatrille saadakseen diagnoosit teosta.
Olen myös itseä joutunit paljon lohduttamaan että myös minä olen ihminen ja seksuaslirikos on vakava asia myös vaikka tehty minulle,tavalliselle hiljaiselle naiselle.
Hienoa, että olet selvinnyt ja hakenut itsellesi apua ja että tekijä sai tuomion. En ymmärrä miten sinun pitää muka salata rikokseen liittyvät asiat?
Jos minulle tai läheiselle sattuisi tuollaista, niin saattaisin kyllä ajautua ottamaan lain omiin käsiini. Vaikka en ole ikinä tehnyt minkäänlaista rikosta. Olen myös valmistautunut puolustautumaan, jos joku tunkeutuu kotiin tai hyökkää minua vastaan. Siitä saa rangaistuksen ja olen valmis sen kärsimään. Pelkäänpä, että aika moni muukin on tehnyt omat johtopäätöksensä liian lievistä rangaistuksista, poliisin resursseita ym. johtuen.