Virastoteatteri lastensuojelussa - ”Kehittyneen asioinnin malli” paljastaa keinotekoisen draaman mekanismit
5.11.2026
'Hyvinvointialueen sosiaalitoimen lastensuojelun toimintatavat ja viranhaltijamenettelyt ovat joutuneet vakavan hallinto- ja rikosoikeudellisen tarkastelun alaisiksi asiassa, jossa viraston epäillään luoneen järjestelmällistä ”virastoteatteria” asiakasperhettä vastaan pitkittyneessä prosessissa.
Tämä tapausanalyysi osoittaa, kuinka ydinperhe on soveltanut viranomaistoiminnassa menetelmää, jota kutsutaan ”kehittyneen asioinnin malliksi”.
Virastoteatterin alkunäytös: Harhautus ja eskari-isku
Vyyhti sai alkunsa tammikuussa 2026, kun sosiaalitoimen viranhaltijat vastaanottivat isoisän ensin nimettömänä jätetyn perättömän lastensuojeluilmoituksen, käynnistivät lastensuojelun asiakkuuden välittömästi salassa, mutta ohjasivat perheen asioinnin perhekeskuspalveluihin.
Mikä on ”kehittyneen asioinnin malli”?
Kehittyneen asioinnin malli tarkoittaa vastausta ja toimintamallia virastoteattarin nurinkuriseen ja virheelliseen logiikaan ja pyrkimyksiin, kun draamasta ja kontrollintarpeesta elävät viranhaltijat toimivat mielivaltaisesti vastoin lakia.
Loput videolla, olkaa hyvä: