Digikuvien paperikuviksi teettäjät: mikä paras firma?
Olen nyt useamman kerran ollut todella pettynyt valokuvien laatuun Ifiltä tilatessa, 1536x2048-kokoisesta kuvasta tulee muka postikorttikokoisenakin pikselöityneet ääriviivat (180dpi)!
Mistä firmasta olette saaneet hyvälaatuisia paperikuvia?
Kommentit (16)
Vierailija:
Olen nyt useamman kerran ollut todella pettynyt valokuvien laatuun Ifiltä tilatessa, 1536x2048-kokoisesta kuvasta tulee muka postikorttikokoisenakin pikselöityneet ääriviivat (180dpi)!Mistä firmasta olette saaneet hyvälaatuisia paperikuvia?
www. fastlab. fi todella laadukkaat kuvat hyvälle paperille. Kuvat tulevat Sveitsistä, joten postikulut vähän korkeammat. Ihan pientä erää ei kannata tilata.
Ei minusta tule yhtään tahmaisia. Jos laadukas tulostin niin hyvät kuvat saa ihan itse...
Vierailija:
Ei minusta tule yhtään tahmaisia. Jos laadukas tulostin niin hyvät kuvat saa ihan itse...
Ai että tulostamiseen tarvii oikein perehtyä! Kyse siis olikin siitä ettei mammat osaa käyttää tulostinta ja pitää turvautua firman apuun! Hihhiii..
Halvemmalla pääsisitte jos tulostaisitte itse kuvanne! Ei ole tullut koskaan mieleenkään että tulostetut kuvat olisivat jotenkin tahmaisia yms.
Vierailija:
Ai että tulostamiseen tarvii oikein perehtyä! Kyse siis olikin siitä ettei mammat osaa käyttää tulostinta ja pitää turvautua firman apuun! Hihhiii..Halvemmalla pääsisitte jos tulostaisitte itse kuvanne! Ei ole tullut koskaan mieleenkään että tulostetut kuvat olisivat jotenkin tahmaisia yms.
teetetyt. Tässä vieressäni on juuri muutama ko. tutulta saatu tulostettu kuva ja ne ovat tahmaisia. Minä en ainakaan osta mitään uutta laitetta tilaa viemään, vaan käytän mielelläni yksinkertaisia, edullisia olemassaolevia palveluita.
Tämä on fakta nykyisillä hinnoilla. Pari vuotta sitten tilanne oli päinvastoin kun tilatut kuvat maksoi 20-40 senttiä kappale. Nykyään saa alle 10 sentillä.
Netistä saa kuvia halvimmilaan 7 senttiä kappale. Tuohon hintaan ei pääse millään itse tulostamalla, jos käyttää laadukasta valokuvapaperia ja kunnon musteetkin maksavat, ja nitä kuluu aika reippaasti valokuvia tulostettaessa.
Tykkään tulostella eri kokoisia kuvia erilaisille papereille. Minulla on järjestelmäkamera ja otan paljon sellaisia kuvia jotka eivät tule tavallisessa postikorttikoossa edukseen. No joo musteet maksavat(riippuu mistä tilaa)mutta ainakin saasen kokoisia ja näköisiä kuvia kuin itse haluaa! Minulle ainakin kelpaa...
t:13
Tänne vaan niin printtaan teille nico-petterinne ikimuistoiset tuokiot. ;)
13
Sain VIIMEINKIN kuvat tilaukseen.. vaikutti tosi hyvältä tuo fotonet, toivottavasti kuvat myös hyvälaatuisia
muitakin hyviä löytyy